Anason Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Anason Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anason Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Anason Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anason Bitkisinin Özellikleri Faydaları Nelerdir Nerde Yetişir Nasıl Kullanılır?

Yarım metre kadar yüksekliğinde, yaprakları yuvarlak, böbrek şeklinde, çiçekleri beyaz, meyveleri yumurta biçiminde tüylü, beyazımtırak bir bitkidir. Bu meyveler küçük ve kokuludur. Yakıcı bir lezzeti vardır. Bitki Temmuz, Ağustos aylarında toplanarak kurutulur. Türleri çoktur, Burdur, İzmir ve Balıkesir"de çok yetişir. Bahçelerde yetişir, çekirdekleri kullanılır. Güzel bir kokusu vardır. Meyvası tatlıdır, gevrek çöreklere koku vermek için kullanılır.

Bir bardak suya iki gram anason konularak haşlaması yapılır; mide ekşimeleri, mide ağrıları, kolitlerde, hazımsızlıklarda kullanılır. Tiksindirici kokuları giderir. Bağırsak gazına uyarıcı ve yel atıcı olarak kullanılır. Esansta da kullanılır. Yemeklerden sonra birer çorba kaşığı yutulur veya kaynatılarak birer bardak suyu içilirse gazı çıkarır. Balgamdan meydana gelen susuzluğu giderir. Ciğerin, dalağın, böbreklerin, mesanenin, rahmin tıkanık damarlarını açar, Anasondan sürme yapılıp göze çekilirse gözdeki perdeyi alır. Devamlı yutanlarda sancı görülmez. Susuzluğu giderir. Kadınların sütünü, erkeklerin şehvetini artırır. Kaynatılarak şerbet yapılır içilirse yüze güzellik verir. Yüzdeki sarılığı alır.

Anason ile sedef çiçeği yutulursa romatizma giderilir. Anason iç ağrılara karşı da iyi gelir. Kadınların aybaşı kanamalarını söktürür. Tütsüsü yapılırsa baş ağrısını ve baş dönmesini durdurur. Anason kaynatılıp içilirse, göğsü yumuşatır, nefes darlıklarına ve öksürüğe karşı çok iyi gelir. 30 gram anason yaprağı yahut 15 gram anason tohumu bir litre suda kaynatılır ve yemeklerden önce bir çorba kaşığı içilirse mideyi düzeltir, hazmı kolaylaştırır, bağırsaklardaki gazı defeder. İdrarı söktürür, bulantı ve kusmalara çok iyi gelir. Küçük çocukların mide ve barsak bozukluklarında ve kabız gibi hallerinde anason çok iyi gelir.

Midelerinde fena gazlar toplanıp, kokulu geğirtilerden sıkıntı çeken hastalara bir çay kaşığı karbonata bir bıçak ucu anason tozu kanştırılıp içirmek suretiyle bu sıkıntıları önlemek mümkündür. Anason"dan çıkarılan esans (anason ruhu) aynı hassaları haizdir. Bu esans bazı diş ilâçlarında kullanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna