El Hakk ne demek
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Hakk ne demek

El Hakk ne demek

   

El Hakk ne demek

El Hak anlamı nedir? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El-Hak arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الحق El Hak; varlığı gerçek olan, varlığı hiç değişmeden duran; varlığı ve ilâhlığı kesin olan, hükmünün gereğini yerine getiren demektir. Diğer bir ifade ile El Hak; Zâtı vacip olup, varlığı gerçek olan, değişmekten münezzeh olan, Zâtı ile kaim, vacip ve değişmez olan demektir. Yüce Rabbimiz Kuranı Kerim'de;

“...Şüphesiz Allah, O, Hak olandır ve şüphesiz O'nun dışında taptıkları (tanrılar) ise, bâtıldır...” (Lokman Sûresi, 31/30)

Hak, şöyle tarif ediliyor: “Hak, inkârı caiz olmayan sabite denir.” Verilen bir hüküm vakıa, yani gerçeğe uygunsa o hüküm haktır ve sabittir. Bunun inkârı caiz değildir.

Hak isminin en yaygın mânâsı, "değişmekten münezzeh'tir. Allah'ın zâtı gibi sıfatları da haktır, bunlar için bir değişme sözkonusu olamaz.

Allah Teâlâ, varlığı ve ilâhlığı kesin olan, inkârı mümkün olmayandır. O'nun zâtı yokluğu kabul etmediği gibi bir değişikliği de kabul etmez. Hükmünün gereğini yerine getirendir. Ezelî ve ebedî olandır. Değişmeksizin varlığı devam edendir. Varlığı fiilen gerçek olandır yani sadece zihinde değil, zihnin dışında da var olandır.

El Hakk esmasının zikri ve faydaları

- Dört köşeli bir kağıdın her köşesine bu EL-HAKK  ismini yazıp, seher vaktinde göğe doğru kaldıran birkimsenin istegi hasıl olur.

- Bir kimse “La ilahe illallahü'l -Melikü'l Hakku'l-Mübin” zikrini günde (100) defa vird edinirse zengin olur.

- Her gün (1000) kere “YA HAKK” diyen kimse, kötü akıbet ve kötü amelden korunur.

- Bir eşyası kaybolan kimse,kaybettiği  şeyi dört köşesinde “EL-HAKK” yazılı dört kağıdın ortasına da kaybettiği eşyayı yazsa sonrada gece yarısı kalkıp ellerini açıp gökyüzüne bakarak, kaybettiği şeyi Cenabı-Hak'tan istese kaybettiği şeyi bulur. Eğer o olmazsa daha iyisini ve hayırlısını Cenabı-Hakk kendisine ihsan eder ve iade eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna