Eş Şehid ne demek
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Eş Şehid ne demek

Eş Şehid ne demek

   

Eş Şehid ne demek

Eş Şehid anlamı nedir? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) Eş Şehid arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الشهيد Eş Şehîd; her zaman, her yerde hazır olan; her şeye şâhit olan; kendisine hiçbir şey gizli olmayan, bilinenin ve bilinmeyenin şahidi, her mekân ve zamanda hâzır ve nâzır olan demektir. Yüce rabbimiz Kuranı kerim'de;

"De ki: “Benimle aranızda Şehîd (şahid) olarak Allah yeter; şüphesiz O, Habîr'dir, Basîr'dir.” (İsrâ Sûresi, 17/96)

Şehîd, kelime mânâsıyla, "en ileri derecede şahit,' "en büyük şahit' mânâsına gelir. Elbette Allah'ın şahitliği mahlukatın şahitliğine benzemez. Çünkü kullar, başkası tarafından yapılan bir işe, dışardan nazar eder ve böylece o hadisenin şahidi olurlar. Allah ise o hadisenin bütün safhalarını bizzat yaratandır.

Hayır ve şerrin Allah'tan olduğu, imanın bir rüknüdür. Yani, bir iş, hayır olsun, şer olsun onu ancak Allah yaratır. Zira, O'ndan başka yaratıcı yoktur.

Allah Teâlâ, her şeyi bilendir. İlminden hiç bir şey gizli olmayandır. Allah, açıkta olanları da bilir, gizli olanları da bilir. O, her şeye şâhittir. Âhirette herkese halini bildirecektir.

Güzel bir cümleyi dudaklardan döken O olduğu gibi, kötü sözü de ağızda yaratan yine O'dur. Kişi hayra ve şerre sadece istek gösterir, bunlardan birisine meyleder ve iradesini o yönde kullanır. Bunun ötesinde, her şeyi yaratan Allah'tır.

Ve Allah, hayır olsun şer olsun, gizli olsun açık olsun her şeyin Şehîd'i, en büyük şahididir.

Eş Şehid Özellikleri ve bazı faydaları

- Şartlarına ve usulüne uygun olarak yapıldığı takdirde hemen sonuç verir. Celp ve tesir amacıyla yapılmışsa istediği kişi hemen ayağına gelir.
    
- Düşman olan kimseler,bu ismin zikrine devam ettikleri takdirde kısa sürede düşmanlıkları sona erer. Düşmanların kalbi yumuşar ve dost olurlar.
    
- Bir baba, itaatsiz evladın veya eşinin alnından bir saç alıp,” YA ŞEHİD” ismini (1000) kere okuyup, arkasından ıslahı için dua etse, asi eşi yada evladı ıslah olur, ahlakı güzelleşir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna