El Hakim esmasının anlamı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Hakim esmasının anlamı

El Hakim esmasının anlamı

   

El Hakim esmasının anlamı

El Hakim ne demek? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Hakim arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الحكيم El Hakîm; hüküm ve hikmet sahibi, her şeyi olduğu gibi bilen, gerekeni en güzel ve en faydalı şekilde yapan demektir.

Allah Teâlâ, yaptığı her şeyi yerli yerince, eksiksiz ve tam yapar. En üstün bir ilim sahibidir ve yaptığı her şey mutlaka bir hikmete mebnîdir; hikmetsiz asla iş yapmaz. Bütün emirleri insanların yararına olduğu gibi bütün yasakları da insanların zararınadır.

Yüce Allah yegane hüküm ve hikmet sahibidir. "Kulları üzerine hikmeti gereğince galebe ve tasarruf sahibidir, tedbirinde yegane hüküm ve hikmet sahibidir ve kullarının gizli hallerinden haberdardır" (el-En'âm, 6/18). Hikmet, herşeyde doğruyu bulma ve lâyık olduğu yere koymak demektir. Buna göre Hakîm, doğruyu bulan, herşeyi lâyık olduğu yere koyan, anlamına gelir. Allah'ın bütün fiilleri bir hikmete, bir sebebe bağlı olarak tecelli etmekte, insanın âciz kavrayışı bunu idrak edememektedir; her şeyi bilen Allah'ın emir ve yasakları hep bir hikmete bağlıdır.

Allah'ın emir ve yasakları bir hikmete dayalı olduğu gibi bütün yaptıkları muhkemdir, sağlamdır: "Dağları görürsün de onları (yerlerinde) donmuş sanırsın, oysa onlar bulutun yürümesi gibi yürümektedirler. Bu, herşeyi gayet iyi (muhkem) yapan Allah'ın yapısıdır. Doğrusu O, yaptıklarınızı haber almaktadır" (en-Neml, 27/88).

“(Allah) hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, şüphesiz ona pek çok hayır verilmiştir.” (Bakara Sûresi, 2/269) âyet-i kerîmesindeki müjdeden nasiplenmeye çalışacaktır.

El Hakim esması zikri ve faydaları

- Bu esma-i zikir ilimde ilerlemek isteyen ve de sözlerinin hikmet dolu olmasını eğer ki, istiyorsa “Ya Hakim Celle Celalühü” deyip 78 defa okunması gereklidir.

- El Hakim; isminin belirtilen gün ve saat ve miktarda okuyan kimse, özellikle kadınlar üzerinde etkili olur. Erkek üzerinde etkili olmak için bu tertibin Güneş saatinde  ve Cuma ünü yapılması gerekir. Müşteri saati de erkekler için uygundur.
    
- Hasta üzerine okunursa derhal şifaya kavuşur. Sevdiği biri için okuyan kimse kısa zamanda ayağına gelir.
    
- Devlet büyüğünden kabul görmek için okunursa derhal davet edilir. Ne dilerse yerine getirilir.
    
- Bu ismin tertibine uygun olarak okunması üzüntü ve sıkıntıyı, daralmayı ve sıkleti yok eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna