Esmaül Hüsna el Hasib anlamı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Esmaül Hüsna el Hasib anlamı

Esmaül Hüsna el Hasib anlamı

   

Esmaül Hüsna el Hasib anlamı

El Hasip anlamı nedir? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Hasib arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları.

الحسيب El Hasîb; kullarına yeten (herşeye gücü yeten); onları hesaba çeken, kulların yaptıklarını muhasebeye tâbi tutan, amellerin karşılığını verme hususunda kâfi olan demektir.

Allah Teâlâ, herkesin hayatı boyunca yapıp ettiklerinin bütün ayrıntılarıyla hesabını iyi bilendir. Bütün kullarını yaptıklarından dolayı veya yapmaları gerekenleri yapmadıklarından dolayı çok ayrıntılı bir şekilde hesaba çekecek ve herkesin hak ettiğini tam olarak verecektir.

Hasib İsmi Geçen Kuran Ayetleri

Cenab-ı Hak buyuruyor;

BismillahirRahmanirRahim

“…Hesap görücü olarak Allah yeter.” (Nisa, 6)

“…Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır.” (Nisa, 86)

“…Ve O, hesap görenlerin en süratli olanıdır.” (Enam, 62)

“… Allah, hesabı pek seri görendir.” (Bakara, 202)

İnsanların ahirette yaptıklarının karşılığını almak için bir hesap kontrolünden geçmeleri  gerekmektedir. İşte bu hesapları noksansız yapacak olan da Yüce Allah'tır. O'nun hesabı süratlidir. Bir anda bütün mahlukatın hesabını birden görecektir. İmanı kuvvetli olanın hesabı göz açıp yumuncaya kadar kolay olacak, imanı zayıf olanın hesabı ise çok uzun sürecektir.

El Hasîb özellikleri ve bazı faydaları

- Bu ismin tertibini yerine getiren kimse cömert olacağı gibi, çok cimri bir kimse üzerine okunursa, o da cömertlikte öne geçer.

- Bu ismin,gönülleri teshir etmek için bildirilen isimler arasında yer almaktadır.

- İşlerinde zorluk çeken kimseler, her gün (720) defa” YA HASİB” isminin zikrine devam etese, zorluklar, kolaylığa dönüşür. Beklemediği yerden imkan  ve fırsat kapıları açılır ve rızkı kendine koşar, işler düzene girer.

- Akrabalarından korkan bir kimse bu ismi her gün güneş doğmadan (70) kere okursa, akrabalar arasında düşmanlık kalkar. Dostluk ve ünsiyet olur.

- Bu ismi her gün (80) defa zikredenler düşman, hasetci, göz değmesi (nazar), hırsızlık gibi hastalıklardan Allha'ın ziniyle güvende olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna