Ö harfi ile başlayan bitki
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ö harfi ile başlayan bitki

Ö harfi ile başlayan bitki

   

Ö harfi ile başlayan bitki

Ö harfi ile bitki adı yani baş harfi Ö ile başlayan bitki adı hangileridir? İşte Ö harfiyle başlayan bitki adı ve o bitki hakkında bilgi.

Canlılar aleminin ikinci büyük bölümü olan bitkiler, yeryüzündeki ağaçlar, otlar, sebzeler ve denizlerdeki yosunların meydana getirdiği topluluktur. Bunlar, bittiği yere kökleriyle bağlanır, insan ve hayvanlar da olduğu gibi büyüyüp gelişir ve sonra ölür. Diğer bir ifade ile bitki; bulunduğu toprağa kökleriyle tutunan, gelişip döl veren, yaşama süresi dolduktan sonra kuruyarak varlığı sona eren yosun, ot, ağaç gibi canlı varlıkların ortak adıdır.

Ö harfiyle başlayan bitkiler

- Öd ağacı
- Öküzgözü üzümü
- Öküzgözü bitkisi
- Ökse otu
- Öksürük otu
- Ölü çiçeği
- Ölmezdiken

Ölmezdiken
Ölmezdiken'in diğer isimleri; tavşan memesi, tavşan kirazı, yabani kuşkonmaz ve yalova mercanı'dır. Ölmezdiken, Ruscaceae familyasından 20–50 cm yükseklikte, kışın yaprak dökmeyen, çok yıllık, yaprak biçimindeki dalları sert ve batıcı, çalı görünüşlü bir bitkidir. Meyve ve yaprakları zehirlidir. Fakat kökleri tıbbi amaçlı kullanılmaktadır.

Öd ağacı
Ödağacı, İkiçenekliler sınıfının, Thymelaeaceae familyasındandır. Yaz kış yapraklarını dökmez. Meyveleri armut biçimindedir. Ağacın odunu ve kabuğu yakılınca hoş bir koku verir. Doğu Asya ve Malaya adalarında yetişen bir ağaçtır.

Öküzgözü üzümü
Öküzgözü, Elâzığ bölgesi civarlarında yetişen siyah renkli bir üzüm çeşididir. Şarapçılıkta kullanılır. Elazığ ve çevresinde iki tür kırmızı üzüm yetiştirilir. Bunlar Türkiye"nin en asil üzümlerinden sayılan Öküzgözü ve Boğazkere'dir.

Öküzgözü bitkisi
Bileşikgiller familyasından; kuru çayırlarda, yüksek dağlarda, ovalarda ve fundalıklarda yetişen papatyayı andıran, çok yıllık bir bitkidir. Kömeçleri turuncu-sarıdır. Öküzgözünün çiçeği, yaprağı, gövdesi ve kökü ilaç olarak kullanılır. Çiçeğinin sadece yapraklarını almak gerekir.

Ökse otu
Ökse otu, Santalaceae familyasından Avrupa, batı ve güney Asya'ya özgü asalak bir bitki türü. Halk arasında gevele, güvelek, gövelek, purç, çekem olarak da bilinir. Her mevsimde yapraklı olan ve ağaçlar üzerinde yaşayan yarı asalak bir bitkidir. Özellikle elma ağacının dalları üzerinde yaşar.

Öksürük otu
Öksürük otu, papatyagiller familyasından öksürük giderici olarak kullanılan otsu bir bitki türü. Latincede "Tussilago" öksürük önleyici anlamına gelir. Bitki, tarihsel zamanlardan beri öksürük tedavisine ek olarak astım gibi çeşitli akciğer rahatsızlıklarında kullanıldı.

Ölü çiçeği
Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmemekte, pek çok yerde ve ülkemizde süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilmektedir. 30-50 cm. kadar boylanabilen bir yıllık dayanıklı bitkidir, ince tüylerle kaplı yeşil renkli, etli ve sulu gövdesi, köşeli ve dallara ayrılan yapıdadır. Gene yeşil renkli ve hafif tüylü yaprakları bitkinin tabanında kürek, daha yukarı kesimlerinde mızrak biçimli olur. Bitkinin mart ayından başlayıp sonbaharın sonlarına değin açan sarı ya da turuncu renkli çiçeklerinde taçyaprakları, merkezden çevreye doğru düzgün yivler şeklinde sıralanırlar. Olgunlaşan çiçekleri 5-6 mm. uzunlukta, bej renkli ve virgül biçimli tohumlar verir. Güneşli yerleri: kum ve kil karışımı gevşek toprakları seven aynisafa çiçeği, öbür toprak türlerine de dayanır. Bitki tohumlarıyla çoğaltılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna