O harfi ile başlayan bitki adı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » O harfi ile başlayan bitki adı

O harfi ile başlayan bitki adı

   

O harfi ile başlayan bitki adı

O harfi ile bitki adı yani baş harfi O ile başlayan bitki adı hangileridir? İşte O harfiyle başlayan bitki adı ve o bitki hakkında bilgi.

Canlılar aleminin ikinci büyük bölümü olan bitkiler, yeryüzündeki ağaçlar, otlar, sebzeler ve denizlerdeki yosunların meydana getirdiği topluluktur. Bunlar, bittiği yere kökleriyle bağlanır, insan ve hayvanlar da olduğu gibi büyüyüp gelişir ve sonra ölür. Diğer bir ifade ile bitki; bulunduğu toprağa kökleriyle tutunan, gelişip döl veren, yaşama süresi dolduktan sonra kuruyarak varlığı sona eren yosun, ot, ağaç gibi canlı varlıkların ortak adıdır.

O harfiyle başlayan bitkiler

- Oğul Otu
- Oltu Otu
- Ovaz
- Okaliptus yaprağı
- Okaliptus Meyvesi

Oğul Otu
Oğul Otu (Melissa officinalis): Çok dallı, beyaz çiçekli, yaprakları ince ve yumuşak tüylerle kaplı olan, limon kokulu, otsu bir bitkidir. Melisa otu olarak da bilinir. Uçucu yağ, acı madde, tanen, reçine ve müsilaj içerir. Anavatanı Akdeniz ve Güney Avrupa'dır. Ülkemizde, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Limon kokulu, tüylü yapraklı, otsu ve çokyıllık bir bitkidir. Dört mevsim yemyeşildir. Yaz aylarının sonlarına doğru küçük beyaz çiçekler açar.

Oltu Otu
Oltu Otu, bileşikgiller familyasından, yaklaşık yarım metre boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi dik ve seyrek tüylüdür. Çiçekleri dil biçiminde olup, gül rengindedir. Pire otu olarak da bilinir. Uçucu ve sabit yağ, reçine ve piretrin adlı maddeler içerir. Anayurdu Kafkasya olup ülkemizde Erzurum yaylalarında yetişmektedir.

Ovaz
Ovaz, Üzüm salkımı gibi hepsi bir arada, mayhoş ve renksiz bir meyvedir. Töngelle kayısı arası bir tadı var. çekirdekleri küçük, kabuğu serttir. Dalından koparıldığında sert olur ve bu şekilde yenilmeye çalışıldığında tadı çok kötüdür ve boğucudur.

Meyve, kahverengi bir renk alana dek oda sıcaklığında bekletilerek marmelat kıvamına geldiğinde yenmelidir. Bu süre bazen 10 günü aşabilir.

Okaliptüs Meyvesi
Okaliptüs Meyvesi, mersingiller familyasından birçok türü bulunan geniş bir ağaç (nadiren çalı) cinsi.

Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya'ya özgü olan, 700'den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya'da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya'daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir.

Okaliptusların yapraklarından (Folia eucalypti)csubuharı distilasyonu yoluyla okaliptus yağı elde edilir. Bu yağ Cineol bakımından zengindir. Cineolun bir diğer adı Eucalyptol'dur.

Okaliptus Yaprağı
Latince adı "Eucalyptusbaum / Heberbaum / Eucalyptus' olan Okaliptüs ağacı, mersingiller familyasındandır. Anavatanı Avustralya'dır. Ülkemizde Tarsus, Mersin, Adana, Antalya'da yaygın olarak yetiştirilir. Yedi yüze yakın farklı türü vardır. Dünyanın en uzun boylu ağacı olarak ün salmıştır. Uzun ve iri gövdesi sayesinde diğer ağaç türlerinden rahatlıkla ayırt edilebilir. Dört mevsim yeşil kalan, mor renkte çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir.

Bazı kültürler ve halklar tarafından sıtma hastalığını iyileştirici özelliğiyle ünlendiğinden Sıtma ağacı olarak da bilinir. Okaliptüs ağacı, Dalaman'da çiftlik sahibi olan Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından ilk kez Anadolu'ya süs bitkisi olarak sokulmuştur. 1886 yılında Fransızlar tarafından istasyon ağacı olarak kullanılmıştır. O dönemde Osmanlı devleti idaresinde bulunan Suriye'de çok sayıda okaliptüs ağacı yetiştirilmiştir. Zamanla Avustralya'dan dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır. Çok su tüketen bir ağaç olduğundan bataklıkları kurutmak için kullanılmıştır.

Okaliptüs bitkisinden; okaliptüs çayı, okaliptüs yağı, okaliptüs tentürü, okaliptüs ekstresi, okaliptüs macunu ve losyonu üretilir. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağların, minerallerin ve vitaminlerin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir. Suya dayanıklı olduğundan dolayı gemi yapımında en geçerli ağaç türüdür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna