Kevser ne demek kısaca
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kevser ne demek kısaca

Kevser ne demek kısaca

   

Kevser ne demek kısaca

Kevser; Cennette bulunan bir havuz'dur. Kevser; çokluk, pek çok şey, her şeyin çoğu Cennetteki bir ırmak veya havuz anlamına gelir. Kevser, peygamberlik, Kur'an, İslâm, hayır, saâdet, şefaât, namaz ve Peygamber (s.a.s)'in mûcizeleri olarak tefsir edilmiştir. Sahîh rivâyetlere göre Kevser, Hazret-i Peygamber"in cennetteki havuzunun ismidir. Ümmet-i Muhammed kıyamet günü o havuzun başında toplanacaktır. (Buhârî, Tefsîr, 108)

Araplar sayısı çok, miktarı yüksek, kıymeti yüce olan her şeye Kevser derler. Bu bakımdan Kevser kelimesi yukarıda sayıları manâları ihtiva ettiği gibi genel anlamda hayırlı olan her şeyi de içine alır.

Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de;

(Resulüm) biz sana hakîkaten Kevser'i verdik” buyurulmuştur.

Bu havz diğer peygamberlerinkinden büyük ve muhteşemdir. Müminler ondan istifade eder, suyundan içerler. Resulullah: “Benim havzım bir aylık yoldur. O'nun suyu, sütten daha beyazdır. O'nun kokusu miskten daha güzeldir. Bardakları, semanın yıldızları gibidir. Ondan içen kimse artık ebediyyen susamaz.” buyurmuştur (Buhari).

Havz-ı Kevser'in başında Peygamberimiz ve salih müminlerden bazı kimseler bulunurlar. Peygamberimizin sünnetini terk eden, bid'at ve nifak çıkaran kişilerin bu Havz'dan su içmelerine melekler mani olurlar.

Havz-ı Kevser'in varlığına inanmak müslümanlar için bir mecburiyettir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna