El Adl anlamı ve fazileti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Adl anlamı ve fazileti

El Adl anlamı ve fazileti

   

El Adl anlamı ve fazileti

El Adl nedir yani El Adl ne anlama geliyor? İşte Allahın 99 ismi (Esmaül hüsna) El Adl anlamı, arapça yazılışı, zikri ve  fazileti hakkında bilgi.

العدل El Adl; mutlak adâlet sahibi, çok adâletli, asla zulmetmeyen; her şeyi yerli yerine koyan demektir. Adl, sözlükte eşit muamele ve denge anlamına gelir. Âdil ise, kendisinden adalet sadır olan kimse demektir. “Asla zulmetmeyen, hakkaniyetle hükmeden, haktan ve doğrudan başkasını söylemeyen, bütün icraatında bu şekilde hareket eden ” diye de tanımlanmıştır.

Allah (c.c) kullarına zulmetmekten münezzeh olduğu gibi onların haklarını birbirinden almamaktan, birinin öbürüne zulmetmesine göz yummaktan da son derece münezzeh ve âlidir.

Allah Teâlâ, çok adâletlidir. Hiç kimseye en küçük bir haksızlık yapmaz. Herkes neyi hak ettiyse, herkese hakkını tam olarak verir. Yaptığı her şey, akla, mantığa, hikmet ve maslahata uygundur. Bu isimden nasip alan kul, zulmün her çeşidinden kaçınır; kendi aleyhine bile olsa adâletten ayrılmaz.

Cenabı Hak şöyle buyuruyor;

“Hiçbir şey yoktur ki, hazineleri bizim yanımızda olmasın. Her şeyi biz belirli bir miktar ile indiririz.” (Hicr / 21)

“Rabbi'nin sözü, doğruluk bakımından da adalet bakımından da tastamamdır. O'nun sözlerini değiştirebilecek yoktur.” (En'am / 115)

Allah, ağacın dallarından, güneşin gezegenlerine, Cennetin tabakalarından, Cehennemin menzillerine kadar her şeyi lâyık mevkiine koymuştur.

Bunun bir küçük misalini de insanda sergilemiş, her organı yerli yerine koymuş, vazife yapması için gerekli olan bütün şartları en güzel şekilde hazırlamış ve ihtiyaçlarını görmüştür.

İnsanın simasında, göz ile kulağı nasıl adaletle yerleştirmişse, ruhunda da akıl ve hafızayı aynı adalet ölçüleriyle yaratmış ve her birine uygun vazifeleri yüklemiştir.

Varlık âleminde adaletini en güzel şekilde gösteren Allah, kullarının amellerine de adalet üzere karşılık verecektir.

“Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir. Her kim de zerre kadar şer işlemişse onu görecektir.”( Zilzâl Sûresi, 99/7-8)

El Adl zikri ve  fazileti

- Bu ismin zikrine usulüne göre devam eden kimse,iş ve davranışlarında adil olur, hiç kimseye zulmedemez, nefsini fitne ve fesattan kurtarır. Kötü huyları iyi huylara dönüşür; güzel ahlaka sahip olur.

- Cuma gecesi 20 lokma ekmek üzerine yazıp yerse, insanların, cinlerin vebütün mahlukatın hürmet ve saygısını kazanır.

- Hakimler bu ismi her gün (104) defa okuyarak devam ederlerse, Cenabı-hak, onları zulümden korur, isabetli kararlar ilham eder; davalı ve davacı ve şahitler, doğrudan başka bir şey söyleyemez, hakkı gizleyemezler.

- Başkalarında hakkı olup da alamayanlar, üç gün riyazetle oruç tutup geceleri (10816) defa, ”YA ADL” diye zikredip,sonunda ” Ey adil-i mutlak olan Allah"ım! bu ismin hürmetine hakkımı falan kimseden alıvermemi istiyorum” diye dua ederse, Allah o zalim ve zorba hak yeyici kimseyi, dua eden kimsenin hakkını vermeye mecbur eder; yine de vermezse başka türlü cezasını çeker.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna