İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun anlamı nedir

İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun anlamı nedir

   

İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun anlamı nedir

İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun ne demek ve İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ne zaman okunur? İşte İna lillahi ve inna ileyhi raciun arapça yazılışı, anlamı, hangi ayet ve ne zaman okunur hakkında bilgi.

İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun Bakara suresinin 156. ayetidir. Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) bizlere hayatımızın her alanında, her durumda Allah'a (c.c) nasıl sığınacağımızı, nasıl dua edeceğimizi ve ne yapacağımızı gerek alemlere rahmete yaşantısı ve hayatıyla gerek hadisleriyle öğretmiştir. Mala veya cana gelen herhangi bir musibet karşısında Bakara suresinin 156. ayetini okumamızı tavsiye etmiştir.

İnna lillâhi ve inna ileyhi raciun arapça yazışılışı

الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Okunuşu: “Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).” (Bakara Suresi – 156)

Anlamı: “Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah'a aidiz ve şüphesiz O'na döneceğiz” derler.” (Bakara Suresi – 156)

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (sav)'in şöyle buyurmuş;:

“Herhangi bir kul sıkıntıya düşer de “Biz Allah'dan geldik, Allah'a döneceğiz. Allahım, başıma gelen musibetin ecrini ver ve bana bundan daha hayırlısını lutfet” diye dua ederse, Allah Teâlâ onu uğradığı sıkıntıdan dolayı mükâfatlandırır ve ona kaybettiğinden  daha hayırlısını verir.”

Ümmü Seleme dedi ki, Ebû Seleme öldüğünde ben, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in öğrettiği gibi dua ettim. Allah da bana Ebû Seleme'den daha hayırlısını, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i verdi. (Müslim, Cenâiz 4)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna