El Basir ne demek
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Basir ne demek

El Basir ne demek

   

El Basir ne demek

El Basir anlamı nedir? İştr Allahın 99 ismi (esmaül hüsna) El Basir ne anlama gelir, El Basir arapça yazılışı, fazileti ve zikri hakkında bilgi.

البصير El Basir; Allah'ın güzel isimlerinden biri olup her şeyi gören, çok iyi gören bilen; kendisinden hiç bir şey saklanamayan demektir.

Allah her şeyi, herkesin yaptığını görür. Onun görmesine hiçbir şey engel olamaz. Kâinatın herhangi bir noktasında hiçbir hâdise yoktur ki, Allah onu görmüş ve işitmiş olmasın. İbadette ihlâs, kulun Allah'ı görmemesine rağmen, Allah'ın onu gördüğünü bilmesi ve onu görür gibi ibadet etmesidir.

Allah Teâlâ'nın görmesi de işitmesi ve diğer isim ve sıfatları gibi sonsuzdur. Her hangi bir organ ve vasıta ile değildir. Görme konusu olan her şeyi görür. Açıkta olanları gördüğü gibi gizli olanları da görür. Dışımızı gördüğü gibi içimizi de görür. O hâlde devamlı bir şekilde Rabbimiz tarafından görüldüğümüzü ve gözetlendiğimizi unutmamamız, buna göre söz ve davranışlarımıza dikkat etmemiz gerekir.

Allah, zatı ile basîrdir. "O, yegane hüküm ve hikmet sahibidir. Herşeyden hakkıyla haberdardır. " (el-En'am, 6/18) ayetinde, "Habîr, Basîr" şeklinde ifade edilmiştir. Allahü Teâlâ gizli veya açık her şeyi görür, gece veya gündüz, küçük veya büyük... Her şeyi hakkıyla bilir. Hz. Peygamber bir hadisinde şöyle buyurur: "Kendinize hâkim olunuz. Siz, sağır ve gaib olan kimseye değil, işiten, gören ve çok yakında olan (Allah)'a dua ediyorsunuz. " (Buhârî, Tevhid, 9; Müslim, Zikr, 44-46...) Ebû Hüreyre, Hz. Peygamber'den rivayet ettiği meşhur Cibril hadisinde, Cibril'in "İhsan nedir?" sorusuna Resulullah'ın şu cevabı verdiğini anlatır:

Allahın 99 İsmi ve Anlamları Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

"(İhsan), Allah'a sanki görüyormuş gibi ibadet etmendir. Her ne kadar sen Allah'ı görmüyorsan da, şüphesiz O seni görür."

Allah, kalpteki fısıltıları, beyindeki oluşumları, fikirdeki gizlilikleri, kalplerdekini, zifiri karanlık bir gecede kapkaranlık taşın üzerinde yürüyen simsiyah bir karıncayı ve çıkardığı sesi görür, duyar, bilir.

El-Basîr Esmasının Zikri, Faziletleri ve Faydaları

- Bu ismi belirtilen gün ve saatte,belirtilen miktarda okumaya devam eden kimsenin, isteği çabuk yerine gelir. Bu ismin büyük tesir gücü vardır. Büyükler, idareciler, yetkililer ve hüküm sahipleri ile erkekler,bu ismin tesir gücünden Güneş saatinde yararlanabilirler. Şayet kadınlar yararlanmak isterse Ay saatini tercih etmeliler.

- Bu ismi her gün,sabah namazından sonra 302 defa, zikretmeye devam eden kimseye gizli işler açılır, gizli olaylar ve sırlar gösterilir.

- Bu ismi temiz bir cam kaseye 100 defa yazıp yağmur veya kaynak suyu ile bozarak aç karnına içien kimsenin zihni açılır. Hafızası kuvvetlenir.Anlayışı kuvvetlenir. Kalp gözü açılır.

- Cuma namazından önce 302 defa okuyanın kalp gözü açılır ve sözünde ve işinde doğruluga salih amele muvaffak olur.

- Pazartesi günü sabah namazının farzı ile sünneti arasında sağlam bir itikat ve teslimiyetle 100 defa zikreden kimse, Allah yardımına ve iltifatına  kavuşur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna