El Alim anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Alim anlamı nedir

El Alim anlamı nedir

   

El Alim anlamı nedir

El Alim nedir yani El Alim isminin anlamı nedir? İşte Allahın 99 ismi (esmaül hüsna) El Alim anlamı ve fazileti hakkında bilgi.

العليم Alîm; hakkıyla bilen demektir. Diğer bir ifade ile العليم El Alim; 'bir şeyin hakikatini bilme, idrak etme' anlamındaki 'ilim' kökünden gelip 'her şeyi her haliyle bilen' anlamına gelir.

Allah Teâlâ, zaman ve yer kaydı olmaksızın büyük küçük, gizli açık her şeyi bilendir. Olmuşu, olanı, olacağı en mükemmel bir şekilde bilir. Hiç bir şey O'nun bilgisi dışına çıkamaz. O'nun bilemeyeceği bir şey düşünmek mümkün değildir.

Yüce Allah'ın “sübûtî sıfatları”ndan olan ilim sıfatının adı olan El Alim ism-i şerifi Zât-ı İlâhînin her şeye şamil olan ilim, irade ve kudretini ifade eder. Çünkü bu üç sıfat birbirinden ayrılmaz.

Allahın 99 İsmi ve Anlamları Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Hiçbir şey Allah'ın ilminden gizlenemez. Onun ilminin hududu yoktur.

El Alim isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları

İlim ve irfanınızın artması için EL-Alim ism-i şerifini devamlı okumak gerekir.

5 vakit namazdan sonra 150 kere “Ya Alîm celle celâlühû” zikrine devam edene dünyevi ve uhrevi ilim kapıları açılır. Sanat ve mesleğinde her zaman başarılı olur.

Her gün bir bardak suya 150 kere “Ya Alîm celle celâlühû” dedikten sonra içenin ezberleme kabiliyeti artar.

Kim sabah ve akşamları بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ معَ اِسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْدِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ “Bismillâhillezî lâ yedurru measmihî şey'ün fil ardi ve lâ fis-semâ' ve hüves-semîul alîm.” diye 3'er kez okusa, bütün belâ ve musîbetlerden Allah'ın izni ile korunur.

“El-Alîm” ism-i şerifini belirtilen miktar ve zamanlarda şartlarına uygun olarak okuyan kimseye dost, düşman içinde ne gizlerse bildirilir.

“El-Alîm” ism-i şerifini zikrine devam eden kimse istediğini elde eder, her türlü arzu ve isteğine kavuşur.

Her gün 150 defa“El-Alîm” ism-i şerifini zikreden kişi, Allah hakkındaki ilim ve bilgiye, iman ve izana yani marifetullaha sahip olur. Evham ve şüpheleri kalkar, İlme'l-yakin derecesine ulaşır.

Günde 150 kere “El-Alîm” esmasını okuyan kimse ilim zenginliği için okunur.

“Ya Alîm” zikrine devam eden, gizli sırlara vakıf olur. Her şey, ona beyan olur. Okuyanın ilmi artar, hikmetli konuşur ve yüce makamlara erişir.

“El Alîm” esmasını bir kağıda yazıp suya koyarak yazının silinmesinden sonra içen kimsenin anlayışı ve zekası artar.

“El-Alîm” ism-i şerifini okumayı vird edinen kimse için mânevî sırlar açılır hikmet ve mârifete kavuşur.

“El-Alîm” ism-i şerifini okumaya devam edenlerin ilimleri artar

Namazlarının sonunda 100'er defa “Yâ âlimel gaybi veş-şehâdeh” şeklinde okuyanların kalp gözleri açılır.

“Yâ allâmel guyûbi fe lâ şey e yefûtuhû min ılmihi ve lâ yeûdüh” diye bu esmâyı okumaya devam edenlerin unutkanlıkları gider, hafızaları güçlenir, ezber güçleri artar.

Her kim “Yâ Allâmel Guyûb” diye kendinden geçinceye kadar zikrederse; rûhu, maverâlara yükselir, sır perdeleri aralanır. Namazların sonunda 100'er defa okunursa; kişi, gayb aleminde göremediği bâzı şeyleri görmeye muvaffak olur.

“El-Alîm” esmasının ebced adedi, 150'dir. Bu zikir adedini okumayı vird edinenler, ilim tahsilinde başarı ve kavrama gücü elde ederler.

“El-Alîm” esmasını vird edinenlerin kalpleri aydınlanır, kalbinin parlaklığı ve nuru yüzlerine sirayet ederek çeşitli nurlar zâhir olur.

“El-Alîm” ism-i şerîfine devam eden kimseyi Cenâb-ı Hak Hazretleri, Kuran'ın ve imanın ince sırlarına anlaşılması güç gizli sırlara vâkıf ve haberdar kılar. Allah'ın izni ile her şey, ona açık seçik ve ayan-beyân olur.

“El-Alîm” ism-i şerîfini devamlı zikir halinde olanlar Cenab-ı Hakk'ın her türlü yardımını görürler. Dünya âfetlerinden, belâ ve musîbetlerinden Allah'ın izni ile uzak kalırlar, korunurlar. Ayrıca bilmedikleri şeyleri de yine Allah'ın inâyetiyle çabuk ve kolayca öğrenirler. Konuşmalarında mantık ve hikmet sahibi olurlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna