Adige nehri nerede
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Adige nehri nerede

Adige nehri nerede

   

Adige nehri nerede

Adige nehri, İtalya'nın Po'dan sonra ikinci en büyük nehridir. Uzunluğu 410 km, akaçlama havzası 12.300 km2. Kuzey İtalya'da, Bressanone'nin kuzeyinde Retya Alpleri ve İtalya-Avusturya'yı birbirine bağlayan Brenner Geçidi'nin güneyindeki üç küçük gölden doğar. Önce güneybatı doğrultusunda, Trento, Roverto ve Gordo Gölü'nün 10 km doğusunda geçer. Aşağı çığırında Venoto Bölgesi'nde güneydoğuya yönelir. Verona, Rovigo'yu aştıktan sonra Chioggia'nın 8 km güneyinde Adriya Denizi'ne dökülür. Ağzından 250 kilometre içeriye kadar gemiler girebilir. Noce, Isaro, Avisio başlıca kollarıdır. Aşağı çığırı küçük teknelerin ulaşımına elverişlidir. Sulama ve hidroelektrik enerji eldesinde yararlanılır. Su seviyesi, yazın kabarır kışın alçaktır. Fazla akıntılı olduğu için ulaşım için çok fazla uygun değildir. Turistik olarak üzerinde spor aktiviteleri yapılır.

Adige nehri nerede

Tarihte de birçok savaşlara sahne olan bu nehrin kıyısında. Adige vadisi, eskiden beri Trento ve Bolzano eyatlerlerini içine alan Avusturya'ya aitti.Fransız generali Joseph Scherer 1799'da Magnano savaşında Avusturya birliklerini Adige ırmağı ile Garda gölü arasında yenmiştir. 1805'te İtalya krallığı yukarı Adige (merkezi Trento) ve Merkezi Verona olan Aşağı Adige adıyla burada iki bölgeye sahipti.

Nehir bölgesi I. Dünya Savaşında  İtalyan – Avusturya birlikleri arasında da zorlu çarpışmalara şahit olmuş 1918'den sonra Trentino bölgesi İtalya'ya verilmiştir. 1939'da bölgedeki Alman halkı da Almanya ya sevk edilmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna