El Musavvir anlamı ve fazileti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Musavvir anlamı ve fazileti

El Musavvir anlamı ve fazileti

   

El Musavvir anlamı ve fazileti

El Musavvir ne demek yani El Musavvir anlamı nedir? İşte Allahın 99 ismi (esmaül hüsna) El Musavvir ne anlama geliyor, El Musavvir anlamı ve fazileti hakkında bilgi.

المصور El Musavvir; varlıkları çeşitli şekillerde yaratan; yarattığı her varlığa ayrı bir şekil ve husûsiyet veren demektir. Tekrar belirtmek gerekirse المصور El Musavvir; her varlığa en uygun şekli veren, farklı suretlerde yaratan, tasvir eden, şekillendirip biçimlendiren demektir. Hâlik, bâri ve musavvir isimlerinin üçü de yaratıcı anlamındadır. Bunlardan hâlik; bir örneği, eşi, benzeri olmaksızın ilk defa yaratan demektir. Bâri; yarattığı şeyi düzgün yaratan, yarattığı canlıları, organları yerli yerinde, uyumlu yaratan demektir.

لمصور Musavvir de; yarattığı her şeye ayrı bir şekil, biçim ve husûsiyet veren demektir. Yeryüzünde bulunan milyarlarca insanın her bir organının bir diğerine benzemeyişi, Allah'ın yaratıcılığının mükemmelliğine delildir. Bu isimden nasip alan kullar, Allah'ın yarattığı her şeye hayranlıkla ve ibretle bakarlar.

Cenab-ı Hakk mutlak iradesi ile yarattığı her varlığa tasvir fiili ile bir suret vererek hususiyet kazandırmıştır. Kur`an-ı Kerim`de geçen "Hâlık-Bari-Musavvir" sıralamasında yaratmanın son aşaması olan tasvir fiiline "Musavvir" ismi ile işaret edilir. Bir şeyi yaratması için sadece “Ol” emri yeterli olan Cenab-ı Hakk için aşama, zaman söz konusu değildir. Aşama, sadece zamanla kayıtlı olan mevcudat içindir. Hakiki mürşid olan Rabbimiz de kelamından yaratıcılığının safhalarını kullarının tasavvur gücüne göre, üç ismi peş peşe zikrederek bildirmiştir.

El Musavvir özellikleri ve bazı faydaları

- El Musavvir, ismini belirtilen miktarda  ve sağlam bir niyetle okuyan kimse dilediğini rüyasında görür.okumaya gece herkes yattıktan sonra yapmak gerekiyor. Önce 1000)bin) defa” Kaf, Ya, Ayn, Sad,” sonra  da 3360 defa “YA MUSAVVİR” okumak lazım. Ayrıca bir defada istediği kişiyi göremezseniz. Üç, beş, Yedi defa tekrar etmek gerekiyor.

- Bu ismin en büyük Özelliklerinden biri  de tıbbın dışındaki nedenlerden dolayı çocuğu olmayanlara yaydalı olması  ve bu ismin hürmetine Yüce Allah'ın çocuk ihsan etmesidir.

- Havas alimlari “çocuğu olmayan bir kadın 7 gün oruç tutup,iftar anında 21 kere “YA MUSAVVİR”ismini zikrederse kendisine yüce Allah çocuk ihsan eder.Erkek üç gün oruç tutup iftar anında  21 kere bu ismi bir bardak suya okuyup üflerse  ve içerse, Yüce Allah bu ismin geregi  olarak  o erkeğe çocuk ihsan eder.” demişlerdir.

- Bu ismİ zikrine her gün 365 defa dikkatle ve itina ile devam eden kişi,yüksek ruhani varlıklarla ilişki kurup onlarla görüşebilir.havas Alimlerine göre daha kolay ve daha çabuk bir irtibat için “YA HALIK,YA BARİ,YA MÜSAVVİR” isimlerinin birlikte okunması tavsiye edilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna