El Mütekebbir anlamı ve fazileti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Mütekebbir anlamı ve fazileti

El Mütekebbir anlamı ve fazileti

   

El Mütekebbir anlamı ve fazileti

Mütekebbir ne demek yani El Mütekebbir anlamı nedir? İşte Allahın 99 ismi (esmaül hüsna) El Mütekebbir ne anlama geliyor, El Mütekebbir Esması anlamı ve fazileti.

المتكبر Mütekebbir; her zaman ve her yerde büyüklüğünü gösteren; zât ve sıfatlarının mâhiyeti bilinemeyecek kadar ulu, yaratılmışların sıfatlarından yüce olan; azgın ve zâlim insanları mutlak gücüne boyun eğmek zorunda bırakan demektir. Diğer bir ifade ile المتكبر El-Mütekebbir; büyüklük ve hükümranlıkta eşsiz, yücelik ve ululukta tek olup Rab oluşuyla her varlıktan üstün olandır. Çünkü ezeli ve kendi zatına mahsus olan sıfatları en üstün ve en yücedir. Bütün büyüklüklerin, bütün kuvvetlerin ve üstünlüklerin sahibi olan Allah'ın benzeri, eşi ve dengi yoktur. Kibriya ve azamet kendisine mahsus olup büyüklüğünün sonu olmayan Azim'dir.

Büyüklük ve yücelik, ancak Allah"a mahsustur. İnsan çalışıp çabalamalı büyük adam olmalı, ama asla büyüklenmemelidir. Yaratılmışlar içinde ilk defa kendini büyük gören İblis olmuş ve bu durum onun lanetlenmesine, cehenneme girmesine sebep olmuştur.

Allahın 99 İsmi ve Anlamları Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Cenab-ı Hak buyuruyor:

'O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Meliktir; Kuddûstur; Selam'ır; Mü'mindir; Müheymindir; Azizdir; Cebbardır; Mütekebbirdir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok Yücedir.'(Haşr, 23)

El- Mütekebbir esması Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları

El-Mütekebbir esmasının zikrine devam eden kimse, haklı olması şartıyla adli ve idari üst makamlardan ne dilerse reddolmaz.

Her gün يَا مُتَكَبِّرُ “Ya Mütekebbir” ism-i şerifinin zikrine devam eden kimse, her türlü etkili ve yetkili kimseyi, Allah"ın izniyle herkesi etkisi altına alabilir.

Her gün “Ya Mütekebbir” ism-i şerifinin 662 kere zikrini virt edinip devam eden kimse, yüce Allah"ın izniyle yüceliklere erer.

“Ya Mütekebbir celle celâlühû” ism-i şerifini zikredenlerin görünüşlerinde heybet, maişet ve geçimlerinde bereket hasıl olur.

Her gün sabah namazından sonra 664 defa El- Mütekebbir esmasının zikrini okuyarak devam eden kimseye, zalim ve zorbalar itaat eder, sözü, sohbeti etkili hale gelir.

Sabah namazından sonra 662 kere “Ya Mütekebbir celle celâlühû” zikrine devam eden refaha kavuşur, herkes tarafından sevilir, her yerde sözü dinlenir.

Her gün 662 kere “Ya Allâh, Ya Mütekebbir celle celâlühû” isimlerini zikr eden kimseye herkes boyun eğer, her isteği yerine gelir.

“Ya Mütekebbir celle celâlühû” zikrine devam eden kimse her türlü kaza ve belalardan korunur.

Mütekebbir İle İlgili ayetler

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Musa dedi ki: "Gerçekten ben, hesap gününe iman etmeyen her mütekebbirden, benim de Rabbim, sizin de Rabbinize sığınırım." (Mü'min Suresi, 27)

"Ki onlar, Allah'ın ayetleri konusunda kendilerine gelmiş bir delil bulunmaksızın mücadele edip dururlar. (Bu,) Allah Katında da, iman edenler katında da büyük bir öfke (sebebi)dir. İşte Allah, her mütekebbir zorbanın kalbini böyle mühürler." (Mü'min Suresi, 35)

İçinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Artık mütekebbirlerin konaklama yeri ne kötüdür. (Mü'min Suresi, 76)

Firavun'dan. Çünkü, o, ölçüyü taşıran bir mütekebbirdi. (Duhan Suresi, 31)

O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Meliktir; Kuddûstur; Selam'ır; Mü'mindir; Müheymindir; Azizdir; Cebbardır; Mütekebbirdir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok Yücedir. (Haşr Suresi, 23)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna