V harfi ile başlayan şehirler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » V harfi ile başlayan şehirler

V harfi ile başlayan şehirler

   

V harfi ile başlayan şehirler

V harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi V ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki V harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

V harfi ile başlayan şehirler

Türkiye için V harfi ile başlayan sadece 1 ilimiz bulunmaktadır.

VAN
Van, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat-Van Bölümü'nde kalan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on dokuzuncu şehridir. 37° 43′-39°26′ kuzey enlemleri arasında kalan il; kuzeyden Ağrı, batıdan Bitlis, güneybatıdan Siirt, güneyden Hakkari illeriyle, doğudan da İran'la sınırlıdır. Van yüzölçümü 20.921 km², alan kodu 432, trafik numarası 65'tir.. Van nüfusu 2018 yılına göre 1.123.784'dir.

“Doğunun incisi” ismiyle anılan, Van Gölü kenarında bir sayfiye şehri olan (Tuşba) Turuşba'yı Urartulu kumandan Van, imar etmiştir. Zamanla Turuşba ismi yerine Van ismi kullanılmaya başlanmıştır. Van şehrini ilk kuran Asur kraliçesi Semiramis'tir ve annesinin ismini vermiştir.

Van ilinde kara iklimi hüküm sürer. Kışlar sert ve uzun geçer. Çok yüksek bölgelerinde, kışın daha az sert geçmesini Van Gölü temin eder. Kışın 150 güne yakını 0°C altında geçer. Yazın ise 20 gün +30°C'nin üstündedir. Toprak 80 gün karla örtülü kalır. Senelik yağış miktarı ilçelere göre 370 mm ile 570 mm arasında değişir. Yazlar az yağışlı ve çok sıcak geçer. Sıcaklık -26,9°C ile +36°C arasında seyreder.

an Gölü civarı ve vâdiler zengin bitki örtüsüyle kaplıysa da, dağlar genel olarak ağaçsızdır. İl toprakları bir bozkır manzarası arz eder. İl topraklarının % 70'i çayır ve mer'alarla, % 23'ü ekili ve dikili alanlarla ve % 2'si orman ve fundalıklarla kaplıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna