U harfi ile başlayan şehir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » U harfi ile başlayan şehir

U harfi ile başlayan şehir

   

U harfi ile başlayan şehir

U harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi U ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki U harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

U harfi ile başlayan şehirler

Türkiye için U harfi ile başlayan sadece 1 ilimiz bulunmaktadır.

UŞAK
Uşak, Ege bölgesi'nde Batı ve Orta Anadolu'yu birbirine bağlayan İç Ege Bölümü'nde Gördes - Uşak Platosu üzerinde bulunan ildir. 38° 12'-38°56' kuzey enlemleri, 28°48' 29°57' doğu boylamları arasında kalan il; kuzeyden Kütahya, doğudan Afyonkarahisar, güneyden Denizli, batıdan Manisa ile çevrilidir. Uşak karayoluyla; İzmir'e 211 km, Ankara'ya 368 km ve İstanbul'a 491 km uzaklıktadır. Uşak yüzölçümü 5.341 km², alan kodu 276'dır. Uşak nüfusu 2018 yılına göre 367.514'dir. Murat Dağı, Bulkaz Dağı ve Ahır Dağı ilin kuzey, kuzeydoğu ve doğudaki doğal sınırını oluşturur. Bu dağlar il topraklarını Kütahya ve Afyonkarahisar'dan ayırır. İl topraklarında ağırlıklı yeri platolar tutar. Şehirde son tespit edilen durumlardan biri de; Türkiye'nin ve Avrupa'nın en zengin altın maden yataklarının Uşak'ta olmasıdır. Civa, manganez ve uranyum bölgede çıkartılan başlıca yer altı kaynaklarıdır.

Uşak bölgesine geçiş tipi olarak nitelendirilebilen karasal özelliği belirgin bir iklim hakimdir. İçbatı Anadolu'da çukur Ege grabenlerinin kenarında aniden yükselen yamaçlarla başlayan platolardan oluşan bu ilimizde kışlar oldukça soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurudur. Yağış iç kısımlarda ve platolarda daha azdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna