T harfi ile başlayan şehir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » T harfi ile başlayan şehir

T harfi ile başlayan şehir

   

T harfi ile başlayan şehir

T harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi T ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki T harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

T harfi ile başlayan şehirler

- Trabzon
- Tekirdağ
- Tokat
- Tunceli

TRABZON
Karadeniz'in incisi olarak tabir edilen, eşsiz doğasıyla nefes kesen Trabzon, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi dokuzuncu şehridir. Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alan ilin Karadeniz'e kıyısı bulunur. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzölçümü açısından az bir alan kaplar. Trabzon yüzölçümü 4.685 km², alan kodu 462'dir. Trabzon nüfusu 2018 yılına göre 807.903'dir.

TEKİRDAĞ
Tekirdağ, Marmara Bölgesi'nin Ergene Bölümü'nde bulunan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehridir. İl; kuzeyden Kırklareli, doğudan İstanbul, batıdan Edirne, güneybatıdan Çanakkale illeri, güneyden Marmara Denizi ile çevrilidir. Tekirdağ yüzölçümü 6.218 km², alan kodu 282'dir. Tekirdağ nüfusu 2018 yılına göre 1.029.927'dir.

TOKAT
Tokat eski adıyla Bizans dönemi adıyla Komana, İran dönemi adıyla Kah-Cun, Selçuklu Devleti döneminde Dar Ün-Nusret, Moğollar döneminde Sobaru adlarıyla da bilinen Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan ildir. Tokat kuzeyinde Samsun, kuzeydoğusunda Ordu, güneyinde Sivas, güneybatısında Yozgat, batısında Amasya yer alır. Kapladığı alan açısından Türkiye topraklarının % 1.3 kaplar. 11 tane ilçesi bulunan şehrin en büyük ilçesi Ziledir. Engebeli yapıya sahiptir. Denizden yükseltisi 623 metredir. Tokat yüzölçümü 9.959 km², alan kodu 356'dır. Tokat nüfusu 2018 yılına göre 612.646'dir.

TUNCELİ
Tunceli, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan bir ildir. Kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Nehri, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. Anadolu'nun pek çok yerinde olduğu gibi bu bölgede de çağlar boyunca pek çok uygarlık yaşamıştır. İl; kuzey ve batıdan Erzincan, doğudan Bingöl, güneyden Elazığ illeriyle çevrilidir. Tunceli yüzölçümü 7.774 km², alan kodu 428'dir. Tunceli nüfusu 2018 yılına göre 88.198'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna