Ş harfi ile başlayan şehir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ş harfi ile başlayan şehir

Ş harfi ile başlayan şehir

   

Ş harfi ile başlayan şehir

Ş harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi Ş ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki Ş harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

Ş harfi ile başlayan şehirler

- Şanlıurfa

- Şırnak

ŞANLIURFA
Şanlıurfa, eski ve halk arasındaki kısa adıyla Urfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Orta Fırat Bölümü'nde yer alan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dokuzuncu şehridir. İl; kuzey ve doğudan Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, batıdan Gaziantep illeri, güneyden Suriye ile çevrilidir. Şanlıurfa yüzölçümü 18.584 km², alan kodu 0414'tür. Şanlıurfa nüfusu 2018 yılına göre 2.035.809'dir. Denizden yükseliği 518 metredir. Dağlar Urfa`nın %22 sini, Ovalar %16,3,Platolar %61,7 oluşturur.

Şanlıurfa ilinde Güneydoğu Anadolu bölgesinin kara iklimi egemendir.Kışlar olduça soğuk ve sürekli, yazlar çok sıcak ve kurak geçer. Fazla olmayan yağışlar Karakaya Baraj gölü, Atatürk Baraj gölü sayesinde artmaya başlamıştır. Şanlıurfa ilinde yağışların azlığı, yazların çok uzun ve kurak geçmesi toprak yapısının su tutmaya elverişli olmaması, doğal bitki örtüsünün çok cılız kalmasına neden olmuştur. Yer yer çalı kümelerine, su boylarında da seyrek kavaklara rastlanılmakdadır. Kış aylarında yeşillenen düzlükler yaz sıcaklarının başlamasıyla hemen bozkıra döner,otsu bitkiler kurur. Urfa ili Türkiye`nin orman bakımından en yoksul ilidir. İl sınırları içinde belli başlı orman yoktur.

ŞIRNAK
Şırnak Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Kuzeyden Siirt ve Van, doğudan Hakkâri, batıdan Mardin illeri, güneyden Suriye ve Irak ile çevrilidir. Nuh Peygambere'a ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh'un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir. Şırnak yüzölçümü 1.864 km², alan kodu 486, trafik kodu 73'tür. Şırnak nüfusu 2018 yılına göre 524.190'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna