S harfi ile başlayan şehir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » S harfi ile başlayan şehir

S harfi ile başlayan şehir

   

S harfi ile başlayan şehir

S harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi S ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki S harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

S harfi ile başlayan şehirler

- Sakarya
- Samsun
- Siirt
- Sinop
- Sivas

SAKARYA
Sakarya, Marmara Bölgesi'nin Kocaeli Bölümü'nde yer alan ildir. İl toprakları, kuzeyden Karadeniz, doğudan Bolu; güneyden Bilecik, batıdan Kocaeli illeriyle çevrilidir. Sakarya ili Karadeniz ve Marmara bölgesinde hüküm süren iklim şartlarının tesiri altındadır. Karadeniz kıyısı ve doğusunda Karadeniz iklimi, Batı ve güneyde Marmara bölgesi iklimi görülür. Senenin, azamî 40 gününde sıcaklık 0°C'nin altında ve azamî 30 gününde +30°C üstünde seyreder. Yağış ortalaması bâzı yerde 632 mm, bâzı yerde 900 mm'dir. Sakarya yüzölçümü 3.919 km², alan kodu 264'tür. Sakarya nüfusu 2018 yılına göre 1.010.700'dir.

SAMSUN
Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin orta bölümünde bulunan Türkiye'nin büyükşehir statüsündeki otuz ilinden biridir. Türkiye'nin on altıncı en yüksek nüfuslu ilidir. İl toprakları; kuzeyden Karadeniz, doğudan Ordu, güneydoğudan Tokat, güneyden Amasya, güneybatıdan Çorum, batıdan Sinop illeriyle çevrilidir. Samsun yüzölçümü 9.579 km², alan kodu 362'dir. Samsun nüfusu 2018 yılına göre 1.335.716'dir.

SİİRT
Siirt, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Kuzeyden Bitlis, doğudan Van, güney-güneybatıdan Şırnak ve Mardin, batıdan Batman illeriyle çevrilidir. İlin yüzölçümü 5.717 km², İl merkezinin denizden yüksekliği: 887m ve alan kodu 484'tür. Siirt nüfusu 2018 yılına göre 331.670'dir.

SİNOP
Sinop, Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesi'nde bir ildir. İl toprakları; kuzeyden Karadeniz, doğudan Samsun, güneyden Çorum, batıdan Kastamonu illeriyle çevrilidir. Sinop yüzölçümü 5.862 km², alan kodu 368'dir. Sinop nüfusu 2018 yılına göre 219.733'dir.

SİVAS
Sivas, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Kızılırmak, doğu ve güneydoğusu Doğu Anadolu'nun Yukarı Fırat bölümlerinde, kuzeydeki bir bölümü de Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kalan İç Anadolu'nun en eski ve önemli kentlerinden biridir. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde ilçeleri ve kültür zenginliği, iklim farklılığı bulunan ve sahip olduğu değerleri ile önemli bir coğrafi konuma sahiptir. İl; kuzeyden Tokat, Ordu, Giresun, doğudan Erzincan, güneydoğudan Malatya, güneyden Kahramanmaraş, batı-güneybatıdan Yozgat, Kayseri illeriyle çevrilidir. Sivas yüzölçümü 28.488 km², alan kodu 346'dır. Sivas nüfusu 2018 yılına göre 646.608'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna