El Cebbar anlamı ve fazileti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Cebbar anlamı ve fazileti

El Cebbar anlamı ve fazileti

   

El Cebbar anlamı ve fazileti

El Cebbar ne demektir yani El Cebbar anlamı nedir? İşte Allahın 99 ismi (esmaül hüsna) El Cebbar ne anlama geliyor, anlamı ve fazileti hakkında bilgi.

الجبار El Cebbar, Allah'u Teâlâ'nın esmâu'l-hüsna (doksan dokuz güzel ismi)'inden biridir. Cebbâr; dilediğini her durumda gerçekleştiren; istediğini zorla yaptırmaya muktedir olan; yaratılmışların halini iyileştiren; parçalanmış, dağılmış ve bozulmuş olanı düzeltip onaran; her şeyi tasarrufu altına alan demektir. Allah Teâlâ, kırılanları onarır, eksikleri tamamlar, her türlü perişanlıkları düzeltir, yoluna koyar. Düzeni bozulan her şeyi düzene koyar. Yaratıklarının ihtiyaçlarını giderir. Yaşama ve rızık sebeplerini sağlar. Kırılan ümitlerin canlanması, şaşırtıcı perişanlıkların iyi hale gelmesi ve yola konması için tek başvuru kaynağının Allah Teâlâ olduğunu bilmeli, yanlış yerlere başvurmamalıdır.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

'O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Meliktir; Kuddûstur; Selam'dır; Mü'mindir; Müheymindir; Azizdir; Cebbardır; Mütekebbirdir.  Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok Yücedir.'(Haşr, 23)

Hüküm sahibi Allah'tır. O ne derse olur, muradı yerine gelir. Bir hadis-i kudsisinde ''Ey kulum, sen murad edersin ben de ederim, Fakat senin muradın olmaz, benim muradım olur.' buyurmuştur.

El Cebbar Özellikleri ve bazı faydaları;

- El Cebbar ismi daha çok,zalimler ,münafıklar ve yalacılar üzerinde okunur.okuyan kimsenin ihlas ve samimiyeti ve karşı tarafın hak etmesi ölçüsünde,bunlardan herbiri bir derde  yakalanır.Kendi başlarına derde düşerler ve zarar verdikleri insanlarla uğraşmaya vakit bulamazlar.

- Bir kimsenin konuşmaması için  de, bu ismin okunmasına ve tertibine yani miktarına ve saatine göre okunmasına başvurulur. Bu yola başvurmak isyeyen kimse son derece ciddi ve samimi olmalıdır. Çünkü bu ismin ağırlığı ve kahredciliği kişinin kendisine de dokunabilir.

- Bu ismi vird edinen kimsenin emir ve isteklerine karşı koyulmaz.her dilediğini her yerde herkese rahatlıkla yaptırır. Sözü dinlenen, sevilen, sayılan, yardım edilen ve yardım istenen, umulan, ümit edilen bir kimse haline gelir. Eğer bu ismi bir doktor veya bir sağlıkçı kendisine vird edinse, tedavi ettiği hastalar üzerinde daha çabuk neticeye ulaşır ve harika neticelere ulaşır.

- Bir zalim veya zorbanın kahrına,zulmüne uğrayıp ondan zarar gören kimse veya kimseler,zalimin kendisinden el çekmesi veya kahri niyetiyle bir defa da bir veya bir kaç kişi olarak büyük ebced değerine göre yani 206. 206=42436 defa “Ya CEBBAR” ismi şerifini okusa, yüce Allah, o zorba ve zalimi perişan eder ve zulmünden kısa zamanda vazgeçirtip mazlumun hakkını teslim eder.

- Belirtilen miktarda  okunan “YA CEBBAR” esmalrından sonra 41 defa da Haşir suresinin 22.ayeti ”Hüvallahillezi la ilahe ilallahü” okunur.

- Bu ismi 40 gün, 211 defa okumaya devam eden kimse, zulme maruz kalsa  yada hapis veya esir olsa kurtulur. her dileği yerine gelir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna