O harfi ile başlayan şehirler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » O harfi ile başlayan şehirler

O harfi ile başlayan şehirler

   

O harfi ile başlayan şehirler

O harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi O ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki O harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

O harfi ile başlayan şehirler

- Ordu

- Osmaniye

ORDU
Ordu, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde bulunan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık otuzuncu şehridir. İl, kuzeyden Karadeniz, doğudan Giresun, güneydoğudan Sivas, güneyden Tokat, batıdan Samsun illeriyle çevrilidir. Bu sınırlar içinde Karadeniz Bölgesi'nin 3. büyük şehri olan Ordu ilinin yüzölçümü 6.001 km², alan kodu 452'dir. Ordu nüfusu 2018 yılına göre 771.932'dir.

OSMANİYE
Osmaniye, Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alan Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. ilidir. 1933'e kadar il olan Osmaniye' nin eski adı Cebelibereket' tir. O tarihte Adana iline bağlanmış, 24 Ekim 1996 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle tekrar il olmuştur. Doğusunda Gaziantep, Güneyinde Hatay, batısında Adana Kuzeyinde Kahramanmaraş illeri ile çevrilidir. Osmaniye yüzölçümü 3.767 km², alan kodu 328'dir. Osmaniye nüfusu 2018 yılına göre 534.415'dir.

Osmaniye iklimi dağlık ve ovalık alanlarda farklılıklar göstermekle birlikte Akdeniz iklimi etkisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Yaz aylarındaki aşırı sıcaklar yayla kültürünü geliştirmiş ve bölgede sayıları 40-50'leri bulan irili ufaklı yaylalar kurulmuştur. Bunlardan Zorkun Yaylası yazın 60-70 bin nüfusu ile en büyüklerindendir.

Akdeniz  ikliminin hüküm sürdüğü ilimizde tipik  bitki örtüsü makiliktir. Maki alanlarından yüksek kısımlara çıkıldıkça iğne yapraklı çam ormanlıkları başlar. Daha yükseklerde ise Ardıç, Köknar, Sedir, Gürgen, Meşe vardır. Toros ve Amanos Dağları endemik bitki bakımından oldukça zengindir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna