N harfi ile başlayan şehirler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » N harfi ile başlayan şehirler

N harfi ile başlayan şehirler

   

N harfi ile başlayan şehirler

N harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi N ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki N harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

N harfi ile başlayan şehirler

- Nevşehir

- Niğde

NEVŞEHİR
Nevşehir, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Nevşehir, Muşkara adlı bir köy iken, şehir halini almaya başlamasından sonra, 18 yüzyılda Osmanlıca "yeni kent" anlamındaki bugünkü adını almıştır. Nevşehir, 6429 sayılı yasa ile Nevşehir 20 Temmuz 1954 tarihinde il haline getirildi. İl; kuzeydoğudan Yozgat, doğudan Kayseri, güneyden Niğde, batı ve kuzeybatıdan Aksaray ve Kırşehir illeriyle çevrilidir. Niğde yüzölçümü 5.467 km², alan kodu 384, trafik plaka kodu 50'dir. Nevşehir nüfusu 2018 yılına göre 298.339'dir.

NİĞDE
Niğde, bir bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Konya, bir bölümü Akdeniz Bölgesi' nin Adana Bölümü'nde yer alan ildir. Kuzeyden Nevşehir, doğu-güneydoğudan Kayseri ve Adana, güneyden İçel, kuzeybatı-batıdan Aksaray ve Konya illeriyle çevrilidir. Rakımı 1.229 m olan Niğde ilinin yüzölçümü 7.312 km² olup alan kodu 388'dir. Niğde nüfusu 2018 yılına göre 364.707'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna