M harfi ile başlayan şehirler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » M harfi ile başlayan şehirler

M harfi ile başlayan şehirler

   

M harfi ile başlayan şehirler

M harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi M ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki M harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

M harfi ile başlayan şehirler

- Malatya
- Manisa
- Mardin
- Mersin
- Muğla
- Muş

MALATYA
Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer alan Türkiye'nin 81 ilinden biridir. İl; kuzeyden Erzincan, doğudan Elazığ ve Diyarbakır, güneyden Adıyaman, batıdan Kahramanmaraş ve Sivas illeriyle çevrilidir. Ülkenin en kalabalık 27. şehri olan Malatya, 2018 itibarıyla 797.036 kişilik nüfusa sahiptir. Malatya yüzölçümü 12.313 km², alan kodu ise 422'dir.

MANİSA
Manisa, Ege Bölgesi'nin Ege Bölümü'nde yer alan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on dördüncü şehridir. İl toprakları, kuzeyden Balıkesir, doğudan Kütahya ve Uşak, güneydoğudan Denizli ve Aydın, güneyden ve batıdan İzmir illeriyle çevrilidir. Manisa yüzölçümü 13.810 km², alan kodu 236'dır. Manisa nüfusu 2018 yılına göre 1.429.643'dir.

MARDİN
Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle Bölümü'nde yer alan Türkiye'nin büyükşehir statüsüne giren bir ili ve en kalabalık yirmi altıncı şehridir. Suriye ile sınır komşusudur. Güneyinde Suriye, batısında Şanlıurfa ili, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman illeri, kuzeydoğusunda Siirt ili ve doğusunda Şırnak ili bulunur. Mardin yüzölçümü 8.891 km², alan kodu 482'dir. Mardin nüfusu 2018 yılına göre 829.195'dir.

MERSİN
Mersin eski adıyla İçel, Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümü'nde yer alan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık onuncu şehridir. il; kuzeyden Niğde, Karaman, batıdan Karaman, Antalya ve Konya, doğudan Adana illeri, güneyden Akdeniz ile çevrilidir. Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Anamur, Silifke, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut ilçeleri olmak üzere toplam 13 tane ilçesi bulunmaktadır. Mersin yüzölçümü 15,85 km², alan kodu 324'tür. Mersin nüfusu 2018 yılına göre 1.814.468'dir.

MUĞLA
Muğla, Ege Bölgesi'nin güneyi ile Akdeniz Bölgesi'nin batısında kalan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehridir. Muğla Ege Bölgesi'nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir. İl; kuzeyden Aydın, kuzeydoğudan Denizli ve Burdur, doğudan Antalya, güney ve batıdan Akdeniz ile çevrilidir. Muğla yüzölçümü 12.974 km², alan kodu 252'dir. Muğla nüfusu 2018 yılına göre 967.487'dir.

MUŞ
Muş, Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Merkez, Bulanık, Malazgirt, Varto, Hasköy ve Korkut ilçeleri ile birlikte, 2018 yılına göre Muş İli Nüfusu 407.992'dir. İl; kuzeyden Erzurum, doğudan Ağrı ve Bitlis, güneyden Batman, batıdan Bingöl, güneybatıdan Diyarbakır ile çevrilidir. Geçimini genellikle tarım ve hayvancılık ile sağlayan halkın büyük bir bölümü köylerde ikamet etmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna