El Aziz esması anlamı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Aziz esması anlamı

El Aziz esması anlamı

   

El Aziz esması anlamı

El Aziz ne demek yani Allahın 99 ismi (esmaül hüsna) El Aziz ne anlama geliyor? İşte El Aziz esması anlamı ve hakkında tüm detaylar.

العزيز El Aziz sözlükte; kıymetli, değerli seçkin izzet sahibi, muhterem, kuvvetli, üstün, yüce, şeref sahibi, bulunmaz derecede az ve nadir olmak; her şeye gücü yetmek, hiç bir zaman yenilmemek anlamına gelip Allah'ın güzel isimlerinden biridir.

Istılahta ise العزيز El-Aziz; Allahu Teala'nın mutlak hâkimiyet ve üstünlüğünü ifade eder. O hiç bir şekil ve surette asla yenilgiye uğramayan, herşeye gücü yetendir. O, haksızlık yapılamayacak kadar güçlüdür. O en üstündür, en yücedir, şeref ve izzet sahibidir. Allah Teâlâ yegâne güç ve kuvvet sahibi olan mutlak gâliptir. O"nu âciz bırakacak hiç bir güç yoktur. Dilediğini izzetli, şerefli ve üstün kılar.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

'..O, üstün ve güçlü olandir, hüküm ve hikmet sahibidir.' (İbrahim,4)

Allahın 99 İsmi ve Anlamları Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Yüce Allah'ın isimlerinden olan "el-Aziz" ismi, Kur'an-ı Kerîm'de doksanbir yerde geçmektedir. Fakat hiç bir yerde tek başına zikredilmemiş; daima Esmâ-ı Hüsnâ'dan diğer bir isimle beraber vârid olmuştur. Bunların başında el-Hakîm gelmektedir ki, toplam kırk yedi yerde beraber geçmektedir. Bunu onbeş yer ile el-Alîm, daha sonra sırasıyla el-Kavî, er-Rahîm, Zuntikâm, el-Hamîd, el-Gaffâr, el-Cebbâr, el-Gafûr, el-Vehhâb, el-Kerîm ve el-Muktedir isimleri takip eder. Aziz isminin geçtiği doksanbir ayetin ellisi Mekkî, kırkbiri ise Medenî'dir. Burada dikkati çeken önemli bir husus da, Yüce Allah'ın azamet ve kudretini ifade eden bu Aziz sıfatının daha ziyade Cemâl sıfatlarıyla beraber zikredilmesidir. Bu doksanbir ayetin onüçünde Zuntikâm, el-Kavî ve el-Cebbâr isimleriyle yani Celal sıfatlarıyla beraber geçmektedir. Geriye kalan yetmişsekiz ayette ise Cemâl sıfatlarıyla beraber geçmektedir. O ne kadar merhametli ve ne kadar affedicidir. Zirâ O azîzdir, izzet sahibidir, kullarına en çok acıyandır.

El-Aziz esmasının Ebced değeri ve zikir sayısı 94'tür. Bu ismi belirtilen miktarda okuyup kendisine virt edinen kimse, büyükler katında kabul görür ve işleri rahatlıkla görülür.

Büyük ve nüfuzlu kişilere iş yaptırmak ve onları etkisi altına almak isteyenler, bu ismin viridine devam eder ve her gün beş vakit namazdan sonra (94) defa okumaya özen gösterirse işlerinde başarılı olur.

Bu ismi her gün büyük ebced değerine göre hesaplayıp, 94.94=8836 kere okuyan kimseye, büyük ve faydalı bir manevi kuvvet verilir. Sözü sohbeti her zaman ve her yerde üstün ve etkili olur.

Bu ismin zikrine devam eden kimseler, düşmanlarını yener, onlara karşı üstünlük sağlar. Her gittiği yerde saygıyla karşılanır.

Bu mübarek ismi hangi niyetle okunur ve okunmada ısrar edilirse, neticede niyet ve maksadı yerine gelir. Yani yüce Allah tarafından isteği yerine gelir.

40 gün sabah namazından sonra okumaya devam eden kimse borçtan kurtulup zengin olur, şeref ve onur kazanır.

Düşmana karşı galip gelmek isteyen; 94 defa El-Aziz ismini okur.

İnsanlar tarafından sevilen biri olmak isteyen; devamlı El-Aziz ismini okur.

insanlar tarafından istekleri ve işlerin hallolmasını isteyen; devamlı El-Aziz ismini okur.

İnsanlara karşı sözü geçen biri olmak için; Bolca El-Aziz ismi okunur.

Ruhani varlıklara karşı sözü geçen biri olmasını isteyen; Bolca El-Aziz ismini okur.

İnsanların karşısında itibarlı biri olmak isteyen; Bolca El-Aziz ismini okur.

Düşmanını helak etmek isteyen; Düşmanının helakına niyet ederek 7 gün boyunca devamlı El-Aziz ismini okur.

Fakirlikten kurtulmak isteyen; 40 gün boyunca sabah namazından sonra 40 defa El-Aziz ismini okur.

Kimseye muhtaç olmak istemeyen; 40 gün boyunca sabah namazından sonra 40 defa El-Aziz ismini okur.

Dünyada ve Ahirette bahtiyar olmak isteyen; Her gün evden çıkarken 94 defa YA AZİZ ismini okur.

5 vakit namazdan sonra 94 kere ” Ya Azîz celle celâlühû ” zikrine devam edenler, herkes tarafından sevilir ve düşmanlarına galip gelir.

Evden çıkarken 94 kere ” Ya Azîz celle celâlühû ” diyen her türlü kazalardan ve belalardan korunur.

40 gün süreyle, her gün 8836 kere ” Ya Azîz celle celâlühû ” zikrine devam eden hiç bir zaman geçim sıkıntısı çekmez ve her yerde sözü dinlenir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna