K harfi ile başlayan şehirler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » K harfi ile başlayan şehirler

K harfi ile başlayan şehirler

   

K harfi ile başlayan şehirler

K harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi K ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki K harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

K harfi ile başlayan şehirler

- Kahramanmaraş
- Karabük
- karaman
- Kars
- Kastamonu
- Kayseri
- Kırıkkale
- Kırklareli
- Kırşehir
- Kilis
- Kocaeli
- Konya
- Kütahya

KAHRAMANMARAŞ
Kahramanmaraş, eski ve halk arasındaki adıyla Maraş, Büyük bölümü Akdeniz Bölgesi'nin kuzeydoğusunda, kuzey bölümü Doğu Anadolu'nun Yukarı Fırat Bölümü'nde, doğusundaki küçük bir parçası Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Orta Fırat Bölümü'nde yer alan, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on sekizinci şehridir. İl toprakları, kuzeybatıdan Kayseri, kuzeyden Sivas, kuzeydoğudan Malatya, doğudan Adıyaman, güney-güneydoğudan Gaziantep, batıdan Adana ve Osmaniye illeriyle çevrilidir. Kahramanmaraş yüzölçümü 14.327 km², alan kodu 344'tür. Kahramanmaraş nüfusu 2018 yılına göre 1.144.851'dir.

KARABÜK
Karabük, Büyük bölümü Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde, güneyi İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde yer alan Türkiye'nin bir ilidir. Kuzeyden Kastamonu ve Bartın, doğudan Kastamonu, güneyden Çankırı, Bolu, batıdan Zonguldak illeriyle çevrilidir. Karabük merkez olmasına rağmen, Safranbolu ilçesi tarihsel evleri sebebiyle ismini daha çok duyurmuştur. Bunun yanında Türkiye'nin ilk demir çelik fabrikasının bulunduğu Karabük merkezinde, bu fabrika sayesinde geniş bir iş sahası oluşturularak Karabük'ün gelişimi sağlanmıştır. Karabük yüzölçümü 760 km², alan kodu 370'dir. Karabük nüfusu 2018 yılına göre 248.014'dir.

KARAMAN
Karaman, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan aynı adlı ilin merkez ilçesi. Önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. MÖ 8000'lerden itibaren iskân edilen Karaman ve yöresi; yer altı şehirleri, mağaralar ve inanç merkezlerine sahiptir. Topraklarının büyük bölümü Orta Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü ile küçük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'nin Adana bölümünde yer alan il, Batı, kuzey ve doğudan Konya, güneyden İçel, güney batıdan Antalya illeriyle çevrilidir. Karaman yüzölçümü 3.686 km², alan kodu 338'dir. 1989 yılında Orta Anadolunun gelişmesi maksadıyla alınan kararla Konya ilinden ayrılarak il olmuştur. Karaman nüfusu 2018 yılına göre 251.913'dir.

KARS
Kars, Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğusunda yer alan ildir. Doğudan Ermenistan, güneyden Ağrı ve Iğdır, batıdan Erzurum, kuzeyden Ardahan illeriyle çevrilidir. İl sınırları içerisinde 1 üniversite bulunmaktadır. Kafkas Üniversitesi, Doğusunda Ermenistan ile sınırı bulunmaktadır, İdari merkezi aynı adlı Kars şehridir. Kars yüzölçümü 9.442 km², alan kodu 474'tür. Kars nüfusu 2018 yılına göre 288.878'dir.

KASTAMONU
Kastamonu, Türkiye'nin kuzey kesiminde, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan ildir. İlin komşularını Sinop, Çorum, Çankırı, Karabük ve Bartın illeri oluşturmakta olup, ilin ayrıca kuzeyde Karadeniz'e kıyısı bulunmaktadır. Kastamonu yüzölçümü 13.108 km², alan kodu 366'dır. Kastamonu nüfusu 2018 yılına göre 383.373'dir.

KAYSERİ
Kayseri, İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde bulunan, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık 14. şehridir. İlin güneyinde küçük bir bölüm Akdeniz Bölgesi içine girer. Kayseri, kuzey ve doğudan Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, güneyden Adana, batıdan Nevşehir ve Niğde illeriyle çevrilidir. Akkışla, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Talas, Özvatan, Felahiye ve Yeşilhisar olmak üzere 16 ilçeden oluşmaktadır. Kayseri yüzölçümü 16.917 km², alan kodu 352'dir. Kayseri nüfusu 2018 yılına göre 1.389.680'dir.

KIRIKKALE
Kırıkkale, Türkiye Cumhuriyeti'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Şehrin adını nereden aldığına dair kesin bir bilgi yoktur. Kırıkköyü ile kentin merkezinde bulunan Kaletepe'nin kısaltılarak birleştirilmesinden ortaya çıktığı söylenir. İl; Kuzeyden Çankırı, doğudan Çorum, Yozgat ve Kırşehir, güney ve batıdan Ankara illeriyle çevrilidir. Kırıkkale yüzölçümü 4.365 km², alan kodu 318'dir. Kırıkkale nüfusu 2018 yılına göre 286.602'dir.

KIRKLARELİ
Kırklareli, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nin Trakya yakasında, doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ, batıda Edirne ve kuzeyde Bulgaristan'nın Burgaz ili ile çevrili ildir. Kırklareli yüzölçümü 6.550 km², alan kodu 288'dir. Kırklareli nüfusu 2018 yılına göre 360.860'dir.

KIRŞEHİR
Kırşehir, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. 1867 yılında bucak, 1869 yılında ilçe, 1870 yılında sancak olmuş, Avanos, Keskin ve Mecidiye ilçeleri Kırşehir'e bağlanmıştır. 1921 yılında bağımsız mutasarrıflık, 1924 yılında il olan Kırşehir'e Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş, Mucur ilçeleri bağlanmıştır. İl toprakları; kuzey ve doğudan Yozgat, Nevşehir, güneyden Aksaray, batıdan Kırıkkale, Ankara illeriyle çevrilidir. Kırşehir yüzölçümü 6.570 km², alan kodu 386'dır. Kırşehir nüfusu 2018 yılına göre 241.868'dir.

KİLİS
Kilis; Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan, Suriye ile komşu bir sınır ilidir. Kuzeyden Gaziantep, doğudan ve güneyden Suriye, batıdan Gaziantep'in Islahiye ilçeleri ile çevrilidir. Gaziantep'e 58 km uzaklıkta olan Kilis, Suriye sınırına ise 10 km uzaklıktadır. Kilis yüzölçümü 1.642 km², alan kodu 348'dir. Kilis nüfusu 2018 yılına göre 142.541'dir.

KOCAELİ
Kocaeli, Marmara Bölgesi'nin Kocaeli Bölümü'nde bulunan Türkiye'nin en kalabalık onuncu ilidir ve Türkiye'nin en büyük sanayi ve ticaret şehirlerinden biridir. İstanbul ve Bursa ilinden sonra Marmara Bölgesi'nin üçüncü en büyük ilidir. İl; kuzeyden Karadeniz, doğudan Sakarya, güneyden Bursa, batıdan İstanbul ve Yalova illeriyle çevrilidir. Kocaeli yüzölçümü 3.626 km², alan kodu 0262'dir. Kocaeli nüfusu 2018 yılına göre 1.906.391'dir.

KONYA
Konya, Büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü'nde, güneyde küçük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehri. 31 ilçeden oluşur. Yüzölçümü açısından, Türkiye'nin en büyük ili olan Konya; kuzeyden Ankara ve Eskişehir, doğudan Aksaray ve Niğde, batıdan Afyon ve Isparta, güneyden Karaman, Antalya ve İçel illeriyle çevrilidir. Konya yüzölçümü 38.873 km², alan kodu 332'dir. Konya nüfusu 2018 yılına göre 2.205.609'dir.

KÜTAHYA
Kütahya ili Türkiye'nin batısında yer alan Ege Bölgesinin en kuzey kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Bursa, kuzeydoğusunda Bilecik, doğusunda Eskişehir, güneydoğusunda Afyon, güneyinde Uşak, batı-güneybatısında Manisa ve batı-kuzeybatısında da Balıkesir illeriyle komşudur. Eski kaynaklara, sikke ve yazıtlara göre Kütahya'nın antik dönemdeki adı “Kotiaeion”'dur. Ünlü Antik Çağ coğrafyacısı Strabon bu adın, “Kotys'in Kenti” anlamına geldiğini belirtmektedir. Kütahya yüzölçümü 2.484 km², alan kodu 274'tür. Kütahya nüfusu 2018 yılına göre 577.941'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna