Addis Ababa nerede, nerenin başkenti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Addis Ababa nerede, nerenin başkenti

Addis Ababa nerede, nerenin başkenti

   

Addis Ababa nerede, nerenin başkenti

Addis Ababa nerede ve Addis Ababa nerenin başkenti? Addis Ababa nüfus, neresi, tarihi, şehirde konuşulan diller gibi tüm detayları bu sayfada derledik. İşte Addis Ababa hakkında bilgi.

Addis Ababa veya Addis Abeba, Afrika kıtasında bulunan Etiyopya ve Afrika Birliği'nin başkentidir. Kent 2.355 m rakımlı bir yükseltide, dağlarla çevrili, engebeli bir alanda kuruludur. Buna karşın, iklimi ılıman gündüzleri güneşli, geceleri serindir. Deniz seviyesinden 2,500 metre yüksekte olan Addis Ababa'nın konumu 9.03° K 38.74° D'dir. 80 farklı dilin konuşulduğu şehirde Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi toplulukları yer alır. Addis Ababa"nın nüfusu ise 3.5 milyon civarındadır.

Ülkenin endüstri (dokuma, ayakkabı, besin, çimento, deri, meşrubat), ticaret (kahve, tahıl, canlı hayvan), kültür (Addis Ababa Üniversitesi, Ulusal Müze, Ulusal Kitaplık, teknik okullar, öğretmen okulları), politika (Parlamento, Afrika Birliği Örgütü Genel Merkezi, Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu), ulaştırma (ülkenin öteki bölgeleriyle düzenli karayolu bağlantısı, uluslararası havaalanı, Addis Abeba, Cibuti Demiryolu) merkezidir. Bağımsız Etiyopya Kopt Kilisesi patrikliği de kenttedir. Ulusal kitaplık, 60.000 cilt kitabın yanı sıra, el yazması değerli eserler içerir.

ADDİS ABABA TARİH

Şao Kralı II. Menelik tarafından 1886'da kuruldu; 1889'da Etiyopya'nın başkenti seçildi. 1896'da, Etiyopya ile İtalya arasında imzalanan bağımsızlık antlaşmasına sahne oldu. 5 Mayıs 1946'da îtalyanlar tarafından işgal edildi; İtalyan Doğu Afrikası'nın merkezi yapıldı. Nisan 194l'de, İngilizler tarafından kurtarıldı. Addis Abeba Konferansı, Güney Afrika Birliği dışında kalan bağımsız Afrika ülkelerin devlet ya da hükümet başkanlarının Afrika'yı ilgilendiren konuları görüşmek üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Abeba'da düzenledikleri konferans (22-25 Mayıs 1963). Bu konferansta sömürgeciliğe karşı düşmanca bir tavır takınan Gana, Mali, Birleşik Arap Cumhuriyeti ve Fas'ın oluşturduğu, Casablanca Gurubu ile daha ılımlı olan 27 Afrika ülkesinin oluşturduğu Monrovia Grubu arasındaki görüş ayrılığı giderilerek, bütün Afrika'nın sömürgecilik kalıntılarına karşı birleşmesi sağlandı. Irkçılıkla ortak savaşa girilmesi ve Irkçı Güney Afrika ile Mozambik'in boykot edilmesi karara bağlandı. Gelecekte, Pan Afrika Birliğini sağlama olasılığı olan Afrika Birliği Örgütü (OAU), bu konferans sonucu kuruldu. Addis Abeba Konferansı, Afrika'nın politik bilinçlenmesi yönünde bugüne kadar atılmış en büyük adımdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna