G harfi ile başlayan şehirler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » G harfi ile başlayan şehirler

G harfi ile başlayan şehirler

   

G harfi ile başlayan şehirler

G harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi G ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki G harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

G harfi ile başlayan şehirler

- Gaziantep

- Giresun

- Gümüşhane

GAZİANTEP
Gaziantep ya da eski ve halk arasındaki adıyla Antep, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehridir. Gaziantep'in büyük bölümü Güneydoğu Anadolu'nun Orta Fırat Bölümü'nde, küçük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'nde kalır. Deniz düzeyinden 855m yükseltideki il toprakları; kuzeyden Kahramanmaraş ve Adıyaman, doğudan Şanlıurfa, batıdan Osmaniye ve Hatay, güneyden Kilis İli ve Suriye ile çevrilidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Gaziantep yüzölçümü 7,642 km², alan kodu 342'ir. Gaziantep nüfusu 2018 yılına göre 2.028.563'dir.

GİRESUN
Giresun, fındığı ile tanınan ve Karadeniz Bölgesi'nin doğusunda yer alan ildir. Kirazın bütün dünyaya buradan yayıldığı kabul edilir. Karadeniz'e kıyısı olan Giresun doğudan batıya Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Ordu illeriyle çevrilidir. Giresun trafik numarası 28, alan kodu 454, yüzölçümü 6.934 km²'dir. Giresun nüfusu 2018 yılına göre 453.912'dir.

GÜMÜŞHANE
Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan, Türkiye'nin bir ilidir. Doğuda Bayburt, batıda Giresun, kuzeyde Trabzon ve güneyde Erzincan ile komşudur. İşlçeleri; Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran ve Torul'dur. Gümüşhane yüzölçümü 0456, yüzölçümü 6.575 km²'dir. Gümüşhane nüfusu 2018 yılına göre 162.748'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna