Adcılık (Nominalizm) nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Adcılık (Nominalizm) nedir

Adcılık (Nominalizm) nedir

   

Adcılık (Nominalizm) nedir

Adcılık (Nominalizm), tümel kavramların birer gerçekçiliği bulunduğunu ve bağımsız olarak var olduklarını kabul etmeyen felsefe akımına verilen isimdir. Diğer bir ifade ile Adcılık (Nominalizm), genel kavramları gerçek saymayıp birer addan ibaret bulan öğretidir. Bu felsefe akımı, tümel kavramların yalnızca nesne adları olduklarını öne sürer. Yani tümel kavramlar, insanın, nesnelerin ortak ve benzer yönlerine taktığı adlardır.

Bu akımı 12. yüzyılın sonlarında Roscelinus başlattı. Adcı akım tüm skolastik felsefe boyunca sürüp giden tümeller (universalia) tartışmasına yol açtı ve en sonunda skolastiğin çözülmesine neden oldu. Tümeller tartışmasının ele aldığı temel sorular tümel kavramların varoluş biçimlerini ve tek tek nesnelerle olan ilişkilerini irdeleyen sorulardı. Bu sorulara verilmiş olan üç tipik yanıt vardır.

1. Tümel kavramlar, nesnelerden önce, başlıbaşına bir objektif gerçekliğe sahiptirler (aşırı gerçekçilik, temsilcisi: Anselms).

2. Tümel kavramlar nesnelerin içinde olup onların özleriyle ilgili biçimlerdir. Yani gerçek şeylerdir ama nesneler dışında bir varoluşları yoktur (ılımlı gerçekçilik temsilcileri: Abaelardus, Albertus Magnus, Aquinolu Thomas).

3. Tümel kavramlar, bizim nesnelere sonradan vermiş olduğumuz adlar (no-men), yani yalnızca insan tarafından kurulan öznel kavramlardır (temsilcileri: Roscelinus, Duns Scotus ve Ockhamlı William).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna