El Mümin ne demek kısaca
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Mümin ne demek kısaca

El Mümin ne demek kısaca

   

El Mümin ne demek kısaca

El Mümin ne demek yani Allahın 99 ismi (esmaül hüsna) El Mümin ne anlama geliyor? İşte Esmaül Hüsna El Mümin Anlamı hakkında bilgi.

المؤمن Mü'min; güven veren, va'dine güvenilen; inananları korku ve endişeden güvende kılan; mü'minlerin îmân ve samimiyetini tasdik eden; mûcizeler vermek suretiyle Peygamberlerinin doğruluğunu isbatlayan; kendisine sığınanları koruyan, emniyetle rahatlandıran demektir. Diğer bir ifade ile المؤمن El-Mü'min, gönüllerde iman ışığı uyandıran, kendine sığınanları koruyup rahatlatan yani Güven veren, vaadine güvenilen. Mahlukatı zulümden ve tehlikelerden koruyan. Ahirette müminleri azabtan emin kılan. Peygamberleri mücizelerle tasdik eden. Gönüllere iman veren, kendisine güvenenlere emniyet sağlayan ve ferahlık bahşeden anlamına gelir.

Allahın 99 İsmi ve Anlamları Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Allah'ın kullarına en büyük nimetlerinden biri, îmândır. Diğeri, emniyettir. İnsan; canı, malı, ırzı, namusu için her zaman bir endişe ve korku içinde kalsaydı, bu ne büyük bir azap olurdu. Bu isim bir kulda tecellî edince, o kulun kalbine imân iyice yerleşir. O, güvenilir biri olur. Allah Teâlâ, mü'min isminin bir tecellisi olarak inananları korkulardan güvende kılıyor.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

'O Allah ki, O'ndan başka ilah yoktur. Meliktir; Kuddûstur; Selam'ır; Mü'mindir; Müheymindir; Azizdir; Cebbardır; Mütekebbirdir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok Yücedir.' (Haşr,23)

Bunun kısaca manası inanan demektir. Fakat bu mana biz kullar içindir. Allah için olan mana yukarıdaki manadır. Mümin ismi kulun en seçkin ve en şümullu ismidir. Cenab-ı Hak kulunu o kadar seviyor ki, kendine mahsus olan özel ismi kuluna vermiştir. Tam anlamıyla müminlik sıfatlarını taşıyan insan için dünyada ve ahirette sıkıntı yoktur. Sırat köprüsünden geçerken, cehennem seslenerek: 'Geç ey mümin, zira senin nurun benim narımı söndürüyor.' diyecek. Müminin derecesi bu kadar yüksek olacaktır.

Allah, kıyamet günü azap gören mü'minleri cehennemden çıkardıktan sonra onlara derki:

'Mü'min benim, sizler de mü'minlersiniz'

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna