D harfi ile başlayan şehir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » D harfi ile başlayan şehir

D harfi ile başlayan şehir

   

D harfi ile başlayan şehir

D harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi D ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki D harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

D harfi ile başlayan şehirler

- Denizli

- Diyarbakır

- Düzce

DENİZLİ
Denizli, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde bir il ve en kalabalık yirmi birinci şehridir. İlin büyük bölümü, Ege Bölgesi'nin Ege ve İçbatı Anadolu bölümlerinde; güneydoğu bölümü, Akdeniz Bölgesi'nin Antalya kesiminde yer alır. Kuzeyden Uşak, kuzeydoğudan Afyonkarahisar, doğudan Burdur, güneyden Muğla, batıdan Aydın, kuzeybatıdan Manisa illeriyle çevrilidir. Denizli, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Tekstil ürünleri ve yöreye has Denizli horozu ile meşhurdur. Yüzölçümü 12,32 km², alan kodu 258'dir. Denizli nüfusu 2018 yılına göre 1.027.782'dir.

DİYARBAKIR
Diyarbakır karpuzu ve kalesiyle meşhur Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on ikinci şehridir. Doğuda Batman, kuzeydoğuda Muş, kuzeyde Bingöl ve Elazığ, batıda Malatya ve Adıyaman, güneyde Şanlıurfa ve Mardin illeriyle çevrilidir. İlin yüzölçümü 15.168 km²'dir. Valiliğin denizden yüksekliği 674 m'dir. Diyarbakır kent merkezi yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Diyarbakır nüfusu 2018 yılına göre 1.732.396'dir.

DÜZCE
Düzce, Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde yer alan ildir. Düzce Batı Karadeniz'in tek antik kenti olarak ayakta kalan, günümüzün önemli idari, ekonomik ve sosyal gelişmelerle hep yükselme yolunda; bir çok alanda gelişimini sağlayacak alt yapısı mevcut; ancak 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 Depremlerinden sonra kısa sürede yeniden kalkınabilmesi için; 09 Aralık 1999 tarihinde 81. İl oldu. Düzce yüzölçümü 3.641 km², alan kodu 380'dir. Düzce ilinin ilçeleri; Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gökyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'dır. Düzce nüfusu 2018 yılına göre 387.844'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna