C - Ç harfi ile başlayan şehir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » C - Ç harfi ile başlayan şehir

C - Ç harfi ile başlayan şehir

   

C - Ç harfi ile başlayan şehir

C - Ç harfi ile başlayan şehir ismi yani baş harfi C - Ç ile başlayan şehirler (iller) hangileridir? İşte Türkiye'deki C - Ç harfiyle başlayan şehir isimleri ve o şehir hakkında kısa bilgi.

C - Ç harfi ile başlayan şehirler

- Çanakkale

- Çorum

- Çankırı

ÇANAKKALE
Çanakkale, Kuzeybatı Anadolu'da, kendi adıyla anılan boğazın en dar kıyısında yer alan bir ildir. Güneyde bir bölümü Ege Bölgesi"nin Ege Bölümü"nde; kuzeyde Trakya"da kalan bölümü de Marmara Bölgesi"nin Ergene Bölümündedir. Kuzeydoğudan Edirne, Tekirdağ, doğudan Balıkesir, kuzeyden Marmara; batı ve güneyden Ege Denizi kıyılarıyla çevrilidir. Büyük bölümü Marmara Bölgesi"nin Güney Marmara Bölümü"nde yer alan İlin yüzölçümü 1.016 km²'dir. Çanakkale nüfusu 2018 yılına göre 540.662'dir.

ÇANKIRI
Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir. Çankırı yüzölçümü 7.388 km², alan kodu 376'dır. Çankırı nüfusu 2018 yılına göre 216.362'dir.

ÇORUM
Çorum, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan bir ildir. Güneydeki bir bölümü, İç Anadolu Bölgesi"nin Orta Kızılırmak bölümünde kalan il, kuzeyde Sinop, Kastamonu, güneyde Yozgat, batıda Çankırı, doğuda Tokat ve Amasya illeriyle çevrilidir. Çorum ili, leblebisi ile tanınır. İlde toprak ve makine endüstrisi oldukça gelişmiştir. Toplam 13 ilçesi bulunmaktadır ve en büyük ilçesi Sungurlu'dur. Osmancık ilçesinde pirinç üretimi etkin bir şekilde yapılmaktadır. Çorum'un yüzölçümü 12.820 km², alan kodu 364'tür. Çorum nüfusu 2018 yılına göre 536.483'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna