P harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » P harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

P harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

   

P harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

P harfiyle başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? P harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları, başkentleri, nüfusları, para birimleri, resmi dilleri gibi bilgiyi bu sayfada derledik. İşte dünyadaki P harfiyle başlayan ülkelerin bayrakları ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

Pakistan
Pakistan bayrağıPakistan veya resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da bir ülkedir. Umman Denizi'ne 1.046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Pakistan başkenti İslamabad, para birimleri Pakistan Rupisi ve Rupi'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 197 milyon, resmi dilleri Urduca, İngilizce ve Hindustânî'dir.

Palau
Palau bayrağıPalau ya da resmî adı ile Palau Cumhuriyeti, bir Okyanusya ülkesidir. Papua Yeni Gine'nin kuzeyindedir. 1994 yılında ABD himayesinden çıkmıştır. Yerli halk dilinde adı 'Belau'dur. Büyük Okyanus'un güneyindedir. Palau başkenti Ngerulmud, para birimi ABD Doları, resmi dilleri  İngilizce ve Palau dili'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 21.729'dir.

Panama
Panama bayrağıPanama, Orta Amerika'da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan bir ülkedir. Başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Panama şehridir. Panama resmi dili ispanyolca, para birimleri ABD Doları ve Panama Balboası'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 4,099 milyon'dur.

Papua Yeni Gine
Papua Yeni Gine bayrağıPapua Yeni Gine, Okyanusya kıtasında bulunan bağımsız bir devlettir. Yeni Gine adasının doğu kısmını ve civar adaların bir kısmını kapsar. Yeni Gine adasının batı kısmı ise Endonezya'ya aittir. Papua Yeni Gine başkenti Port Moresby, yüzölüçümü 462.840 km², resmi dili İngilizce, para birimleri Papua Yeni Gine Kinası'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 8,251 milyon'dur.

Paraguay
Paraguay bayrağıParaguay Cumhuriyeti, Güney Amerika'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Paraguay, güneyi ile güneybatısında Arjantin, kuzeyi ile kuzeydoğusunda Brezilya, kuzeybatısında ise, Bolivya ile çevrelenmiştir. Paraguay başkenti Asunción, para birimi Paraguay Guaranísi, resmi dilleri İspanyolca ve Guaraní dili'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 6,811 milyon'dur.

Peru
Peru bayrağıPeru, ya da resmî adıyla Peru Cumhuriyeti Güney Amerika'nın batısında bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus'la sınırlı bir coğrafyada yer alır. Peru başkenti Lima, para birimi Nuevo Sol, resmi dilleri İspanyolca ve Aymaraca'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 32,17 milyon'dur.

Pitcairn Adaları
Pitcairn Adaları bayrağıPitcairn Adaları, Büyük Okyanus'un güneyinde volkanik kökenli ada'dır. Tahiti'nin 2170 km güneydoğusunda yer almaktadır ve dünyanın nüfus bakımından en küçük ülkesidir. Pitcairn Adası dışında, üzerinde yerleşme bulunmayan Oeno, Henderson ve Ducie adalarıyla beraber Birleşik Krallık'a bağlı Pitcairn Adaları Denizaşırı Toprağı'nı oluşturur. Pitcairn Adaları başkenti Adamstown, yüzölçümü 47 km², para birimi Yeni Zelanda Doları, 2018 yılına göre nüfusu 50'dir.

Polonya
Polonya bayrağıPolonya, resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Beyaz Rusya, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Polonya başkenti Varşova, para birimi Polonya Zlotisi, resmi dilleri Lehçe ve Kaşupça'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 37,97 milyon'dur.

Portekiz
Portekiz bayrağıPortekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti Avrupa"nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Portekiz başkenti Lizbon, para birimi Euro, resmi dili Portekizce'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 10,31 milyon'dur.

Porto Riko
Porto Riko bayrağıPorto Riko, ABD'ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bölgedir. Karayipler denizininin kuzeydoğusunda Dominik Cumhuriyeti'nin doğusundadır. Adı İspanyolcada zengin liman anlamına gelir. Porto Riko, Büyük Antiller'in en küçük adası olup, Porto Riko ana adası yanı sıra Mona, Vieques, Culebra gibi adacıklardan oluşur. Porto Riko başkenti San Juan, para birimi ABD Doları, resmi dilleri İspanyolca ve İngilizce'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 3,337 milyon'dur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna