N harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » N harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

N harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

   

N harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

N harfiyle başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? N harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları, başkentleri, nüfusları, para birimleri, resmi dilleri gibi bilgiyi bu sayfada derledik. İşte dünyadaki N harfiyle başlayan ülkelerin bayrakları ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

Namibya
Namibya bayrağıNamibya ya da resmî adıyla Namibya Cumhuriyeti, eski adıyla Güney Batı Afrika, batı sınırı Atlantik Okyanusu olan güney Afrika'da bir ülkedir. Kuzeyinde Zambiya ve Angola, doğusunda Botsvana, güney ve doğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti ile sınır paylaşmaktadır. Namibya başkenti Windhoek, yüzölçümü 825.419 km², resmi dilleri Almanca ve İngilizce'dir. Ülkenin para birimleri Namibya Doları ve Güney Afrika Randı, 2017 yılına göre nüfusu 2,534 milyon'dur.

Nauru
Nauru bayrağıNauru, resmî adıyla Nauru Cumhuriyeti ve eskiden Pleasant Adası olarak bilinen, Güney Pasifik'te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi. En yakın komşusu 300 kilometre doğusunda yer alan Kiribati'nin Banaba Adası'dır. Nauru başkenti Yaren, yüzölçümü 21 km², para birimi Avustralya Doları, resmi dilleri İngilizce ve Nauruca'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 13.649'dır.

Nepal
Nepal bayrağıNepal ya da resmî adıyla Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya'da Çin ile Hindistan arasında yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin sınırları içinde dünyanın en yüksek noktası olan Everest tepesi yer alır. Nepal başkenti Katmandu, para birimi Nepal Rupisi, resmi dilleri Nepalce ve Bhojpuri'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 29,3 milyon'dur.

Nijer
Nijer bayrağıNijer veya resmi adıyla Nijer Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında bulunan ve denize kıyısı bulunmayan bir parlamenter cumhuriyet ülkesidir. Nijer kuzeyde Cezayir ve Libya, doğuda Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batıda ise Burkina Faso ve Mali ile komşu konumundadır. Nijer başkenti Niamey. resmi dili Fransızca, para birimleri CFA frangı ve Batı Afrika CFA Frangı'dır. ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 21,48 milyon'dur.

Nijerya
Nijerya bayrağıNijerya ya da resmî adı ile Nijerya Federal Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Nijer, Çad, Kamerun ve Benin oluştururken, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Nijerya başkenti Abuja, para birimi Nijerya Nairası, resmi dilleri Hausaca, İngilizce, Yoruba Dili, İgbo Dili ve Fula Dili'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 190,9 milyondur.

Nikaragua
Nikaragua bayrağıNikaragua veya resmî adıyla Nikaragua Cumhuriyeti, 129.495 km²'lik yüzölçümüyle Orta Amerika'nın en büyük ülkesidir. Ülke, kuzeyde Honduras, güneyde Kosta Rika İle komşudur. Nikaragua başkenti Managua, resmi dili İspanyolca, para birimi Nikaragua Kordobası'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 6,218 milyon'dur.

Niue
Niue bayrağıNiue, Büyük Okyanus'ta kısmen Yeni Zelanda'ya bağlı bir ada'dır. Başkenti Alofi'dir. Niue Yüzölçümü 260 km², para birimi Yeni Zelanda Doları, dili Niue Dili ve İngilizce'dir. Ülkenin 2016 yılına göre nüfusu 2.166'dir.


Norveç
Norveç bayrağıNorveç resmi adıyla Norveç Krallığı, Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bir ülkedir. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir. Norveç başkenti Oslo, para birimi Norveç Kronu, resmi dilleri Norveççe, Bokmål, Nynorsk ve Kuzey Lapça'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 5,258 milyon'dur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna