L harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » L harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

L harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

   

L harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

L harfiyle başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? L harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları, başkentleri, nüfusları, para birimleri, resmi dilleri gibi bilgiyi bu sayfada derledik. İşte dünyadaki L harfiyle başlayan ülkelerin bayrakları ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

Laos
Laos bayrağıLaos resmî adı ile Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Başkenti Vientiane'dir. Luang Prabang, Savannakhet ve Pakse diğer büyük şehirleridir. Laos, tek partili sosyalist bir cumhuriyet olarak yönetilir. Laos para birimi Laos Kipi, 2017 yılına göre nüfusu 6,858 milyon'dur. Laos Din ve İnanç Ülke nüfusunun yüzde 67'si Theravada Budizm'ine inanmaktadır. Kalan kısmın yüzde 1,5'i Hristiyan ve yüzde 31,5 ise farklı dinlere inanmaktadır.

Lesotho
Lesotho bayrağıLesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Lesotho başkenti Maseru, yüzölçümü 30.355 km², resmi dilleri İngilizce ve Sotho dili'dir. Para birimleri Güney Afrika Randı ve Lesoto Lotisi'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 2,233 milyon'dur. Lesotho nüfusunun yüzde 90'ı gibi büyük bir oranı Hristiyan inancına göre yaşamını sürdürmektedir. Hristiyan dinine mensup toplulukların yarısına yakını Katolik mezhebine, yüzde 40'ı Protestan mezhebine göre dini gerekliliklerini yerine getirirken, yüzde 10'luk bir kesim ise yerel Afrika Hristiyanlığına inanmaktadır.

Letonya
Letonya bayrağıLetonya ya da resmî adıyla Letonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Kara sınırlarını kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda ise Rusya ve Beyaz Rusya ile paylaşmaktadır. Aynı zamanda Letonya, İsveç ile denizden sınırdaştır. Letonya'nın en büyük şehri ve başkenti Riga'dır. Ülkenin para birimi Euro, resmi dili Letonca'dır. 2017 yılına göre nüfusu 1,95 milyon'dur.

Liberya
Liberya bayrağıLiberya, resmi olarak Liberya Cumhuriyeti; Batı Afrika kıyısında, kuzeybatıda Sierra Leone, kuzeyde Gine, doğuda Fildişi Sahili'ne sınırları bulunan bir ülke. Anlamı "özgürlerin toprağı" olan Liberya, daha önceden köleleştirilmiş Afrika asıllı Amerikalıların özgür çocukları tarafından kurulmuştur. Liberya başkenti Monrovia, resmi dili İngilizce, para birimi Liberya Doları'dır. Ülkenin nüfusu 2017 yılına göre 4,732 milyon'dur.

Libya
Libya bayrağıLibya, Akdeniz kıyısında, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşu olan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Ülkenin adı olan 'Libya', eski Mısırlılar'ın Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir. Libya başkenti Trablus, yüzölçümü 1.760.000 km², para birimi Libya Dinarı'dır. Ülkenin resmi dili Arapça, 2017 yılına göre nüfusu 6,375 milyon'dur.

Lihtenştayn
Lihtenştayn bayrağıLihtenştayn ya da tam adı ile Lihtenştayn Prensliği, Orta Avrupa'da prenslik. 160 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır. Lihtenştayn başkenti Vaduz, 2017 yılına göre nüfusu 37.810'dur. Para birimi ise İsviçre Frangı'dır.

Litvanya
Litvanya bayrağıLitvanya, resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da bulunan, üç Baltık devletinden biridir. Ülkede yerleşim daha çok Baltık Denizi boyunca yoğunlaşmıştır, kuzeyden Letonya, güneydoğudan Beyaz Rusya ve Polonya, batısındansa Rusya egemenliğindeki Kaliningrad ile sınır komşusudur. Litvanya başkenti Vilnius, resmi dili Litvanca, para birimleri Euro ve Litvanya Litası'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 2,848 milyon'dur.

Lübnan
Lübnan bayrağıLübnan Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesidir. Lübnan'nın başkenti Beyrut'tur. Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Ülkenin yüzölçümü 10.452 km², 2017 yılına göre nüfusu 6,082 milyon'dur. Lübnan'ın ulusal ve resmî dili Arapça'dır. Para birimi Lübnan Lirası'dır.

Lüksemburg
Lüksemburg bayrağıLüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı, Batı Avrupa'da denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. Başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg'tur. Lüksemburg yüzölçümü 2.586 km², 2017 yılına göre nüfusu 590.667'dir. Para birimi Euro, resmi dilleri Fransızca, Almanca ve Lüksemburgca'dır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna