K harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » K harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

K harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

   

K harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

K harfiyle başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? K harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları, başkentleri, nüfusları, para birimleri, resmi dilleri gibi bilgiyi bu sayfada derledik. İşte dünyadaki K harfiyle başlayan ülkelerin bayrakları ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

Kamboçya
Kamboçya bayrağıKamboçya, resmi adıyla Kamboçya Krallığı ve bir zamanlar Khmer İmparatorluğu olarak da bilinen, Güneydoğu Asya'da yer alan bir ülkedir. 181,035 km² alana yayılan ülke, kuzeybatıda Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ile komşudur. Ayrıca güney batı kıyıları Tayland Körfezi'nde yer alır. Kamboçya başkenti Phnom Penh, para birimi Kamboçya Rieli'dir. Kamboçya'da Din ve İnanç Nüfusun yüzde 95'inden fazlasının inandığı Theravada Budizm'i, ülke genelinde bulunan 4,392 tapınak ile Kamboçya'nın resmî kabul edilen dinidir. Halkın geri kalan kesimi İslam, Hristiyanlık dinleri, Ateizm ve diğer inanışlara bağlıdırlar. 2017 yılına göre nüfusu 16,01 milyon'dur.

Kamerun
Kamerun bayrağıKamerun ya da resmî adı ile Kamerun Cumhuriyeti, Afrika kıtasının ortabatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Nijerya, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi ve 402 km'lik sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Yaoundé, resmi dilleri Fransızca, İngilizce'dir. Para birimleri CFA frangı, Orta Afrika CFA Frangı olup 2017 yılına göre nüfusu 24,05 milyon'dur.

Kanada
Kanada bayrağıKanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Büyüklüğü, Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar 9.98 milyon kilometre karedir. Bu özelliğiyle, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada'nın ortak sınırı dünyanın en uzun kara sınırını oluşturur. Kanada başkenti Ottawa, para birimi Kanada Doları, resmi dilleri Fransızca ve İngilizce'dir. 2017 yılına göre nüfusu 36,71 milyon'dur.

Karadağ
Karadağ bayrağıKaradağ, Balkanlar'da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica'dır. Anayasasında Karadağ "demokratik, refah ve çevreci bir ülke" olarak tanımlanır. Para birimi Euro'dur. 2017 yılına göre nüfusu 622,471'dir.

Katar
Katar bayrağıKatar resmî adıyla Katar Devleti, Arap Yarımadası'nın doğusunda bulunan bir Basra Körfezi ülkesidir. Tek kara sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir. Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyinde İran bulunur. Katar başkenti Doha, para birimi Katar Riyali ve yüzölçümü 11.571 km²'dir. 2017 yılına göre nüfusu 2,639 milyon'dur.

Kazakistan
Kazakistan bayrağıKazakistan, resmî adıyla Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya ve Doğu Avrupa"daki bağımsız devlettir. Kazakistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un üyesidir. 2.724.900 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Kazakistan başkenti Astana, para birimi kazakistan Tengesi, resmi dilleri Kazakça ve Rusça'dır. 2017 yılına göre nüfusu 18,04 milyon'dur.

Kenya
Kenya bayrağıKenya ya da resmî adı ile Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Etiyopya, Somali, Tanzanya, bir kısmı Victoria Gölü ile olmak üzere Uganda ve Güney Sudan oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu yer almaktadır. Kenya başkenti Nairobi, para birimi Kenya Şilini, resmi dilleri Svahili ve İngilizce'dir. 2017 yılına göre nüfusu 49,7 milyon'dur.

Kıbrıs Cumhuriyeti
Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağıKıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs'ta bulunan, fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlet. Doğu Akdeniz'de ada devleti olarak bulunur; kuzeyinde Türkiye, doğusunda Levant, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur. Kıbrıs Cumhuriyeti başkenti Lefkoşa, para birimi Euro, 2017 yılına göre nüfusu 1,18 milyon'dur. Ülkenin resmi dilleri Yunanca ve Türkçe'dir.

Kırgızistan
Kırgızistan bayrağıKırgızistan, Orta Asya'da bir ülkedir. Kırgızistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde Kazakistan; batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin'dir. Kırgızistan başkenti Bişkek, para birimi Kırgızistan Somu, resmi dilleri Kırgızca ve Rusça'dır. 2017 yılına göre nüfusu 6,202 milyon'dur.

Kiribati
Kiribati bayrağıKiribati ya da resmî adıyla Kiribati Cumhuriyeti, Büyük Okyanus'un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Kiribati başkenti Güney Tarava, yüzölçümü 811 km², para birimleri Avustralya Doları ve Kiribati dollarıdır. 2017 yılına göre nüfusu 116.398'dir.

Kolombiya
Kolombiya bayrağıKolombiya ya da resmî olarak Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika'da yer alan bağımsız, üniter ve anayasal bir cumhuriyettir. 32 alt departmandan oluşmaktadır. Başkenti, ülkenin orta bölümünde yer alan Bogotá şehridir. Para birimi Kolombiya Pesosu, resmi dili İspanyolca'dır.

Komorlar
Komorlar bayrağıKomorlar ya da resmî adıyla Komorlar Birliği, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Mozambik Kanalı'nın kuzey bitim noktasında, Mozambik'in açıklarında, Hint Okyanusu'nun batı, Madagaskar'ın ise kuzeybatısında yer alan bir ülkedir. Komorlar başkenti Moroni, para birimi Komor Frangı, resmi dilleri Fransızca, Arapça ve Komorca'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 813.912'dir.

Kongo Cumhuriyeti
Kongo Cumhuriyeti bayrağıKongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Kongo-Brazzaville olarak da adlandırılan ve 1969 ile 1991 yılları arasında Kongo Halk Cumhuriyeti olarak varlığını sürdüren ülkenin sınır komşularını Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Angola'ya bağlı olan ancak anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan Cabinda bölgesi, Gabon ve Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Kongo Cumhuriyeti başkenti Brazzaville, resmi dilleri Fransızca ve Kongoca'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 5,261 milyon'dur.

Kosova
Kosova bayrağıKosova, resmî adıyla Kosova Cumhuriyeti, Balkanlar'da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kosova başkenti Priştine, para birimi Euro, resmi dilleri Arnavutça ve Sırpça'dır. Kosova yüzölçümü 10.908 km²'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 1,831 milyon'dur. Kosova nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 95'lik dilimi Müslümanlardan oluşur. Resmi bir dini olmayan ülkede Sufizm ve Bektaşilik oldukça yaygındır. Bunun yanı sıra nüfusun geri kalanının yaklaşık yüzde 4'lük kısmını da Hristiyanlar oluşturur.

Kosta Rika
Kosta Rika bayrağıKosta Rika, bir Orta Amerika ülkesidir. Kosta Rika adı İspanyolcada zengin sahil anlamına gelmektedir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Kosta Rika başkenti San José, para birimi Kosta Rika Kolonu, 2017 yılına göre nüfusu 4,906 milyon'dur. Kosta Rika dili İspanyolca'dır.

Kuveyt
Kuveyt bayrağıKuveyt ya da resmî adıyla Kuveyt Devleti, Arap Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülkedir. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin ismi, Arapçada "su kenarındaki kale" anlamına gelen akwat kelimesinden gelmektedir. Kuveyt başkenti Kuveyt, para birimi kuveyt Dinarı, resmi dilleri Arapça, Modern Standart Arapça'dır. ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 4,137 milyon'dur.

Kuzey Kıbrıs
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan de facto bağımsız devlettir. Bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmaz. Kuzey Kıbrıs başkenti Lefkoşa, para birimleri Türk Lirası ve Türk Lirası simgesi'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 326.000'dir. Kuzey Kıbrıs yüzölçümü 3.355 km²'dir.

Kuzey Kore
Kuzey Kore bayrağıKuzey Kore, resmî adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nda bir devlettir. Yüzölçümü 120.540 km²'dir. Kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz ile çevrilidir. Başkenti Pyongyang, para birimi Kuzey kore Wonu'dur. Hükümet; Diktatörlük, Juche, Totalitarizm, Cumhuriyet, Üniter Devlet, Sosyalist devlet, Tek parti rejimi'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 25,49 milyon'dur.

Kuzey Mariana Adaları
Kuzey Mariana Adaları bayrağıKuzey Mariana Adaları ABD ile siyasal birlik içerisinde olan Okyanusya, Kuzey Pasifik Okyanusunda adalar topluluğudur. Batı Pasifik Okyanusu'nda on beş adadan oluşur. Kuzey Mariana Adaları başkenti Capitol Hill, Saipan olup para birimi ABD Doları'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 55.144'tür. Resmi dilleri ise İngilizce ve Çamorro dilidir.

Küba
Küba bayrağıKüba, resmî olarak Küba Cumhuriyeti Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba'nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba dili İspanyolca, para birimi Küba Pezosu'dur. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 11,48 milyon'dur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna