D harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » D harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

D harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

   

D harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları

D harfiyle başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? D harfi ile başlayan ülkeler ve bayrakları, başkentleri, nüfusları, para birimleri, resmi dilleri gibi bilgiyi bu sayfada derledik. İşte dünyadaki D harfiyle başlayan ülkelerin bayrakları ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

Danimarka
Danimarka bayrağıDanimarka Krallığı ya da kısaca Danimarka Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da başkenti Kopenhag olan ülke. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2. Margrethe'dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'e dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştı. Danimarka yüzölçümü 2.221.000 km², para birimi Danimarka Kronu, resmi dile ise Danca'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 5,77 milyon'dur.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Demokratik Kongo Cumhuriyeti bayrağıDemokratik Kongo Cumhuriyeti, eski adı Zaire olan bir orta-güney Afrika devletidir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülkedir. 1971 ile 1997 yılları arasında Zaire olarak varlığını sürdüren ülkenin sınır komşularını Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya, Zambiya, Angola, Kongo Cumhuriyeti ve 40 km'lik bir sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti başkenti Kinshasa, yüzölçümü 2.345.000 km², resmi dili Fransızca'dır. 2017 yılına göre nüfusu 81,34 milyon olup para birimi Kongo frangı ve Zairean zaire'dir.

Doğu Timor
Doğu Timor bayrağıDoğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur. 14,609 km² yüzölçümüne sahip olan Doğu Timor'un başkenti Dili'dir. 2017 yılına göre nüfusu 1,296 milyon, resmi dilleri Portekizce ve Tetum'dur. Para birimleri ise ABD Doları ve Endonezya Rupisi'dir.

Dominik Cumhuriyeti
Dominik Cumhuriyeti bayrağıDominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko'nun batısında, Küba ve Jamaika'nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Ülkenin başkenti Santo Domingo, para birimi Dominik Pesosu'dur. 2017 yılına göre nüfusu 10,77 milyon olup resmi dili İspanyolca'dır.bc bdr bdbsr

Dominika
Dominika bayrağıDominika, resmî adıyla Dominika Milletler Topluluğu, Küçük Antiller'de bulunan bir devlet'tir. Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinique Adası bulunur. Dominika başkenti Roseau, yüzölçümü 750 km², para birimi Doğu Karayip Doları, resmi dili İngilizce'dır. 2017 yılına göre nüfusu da 73.925'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna