Adam otu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Adam otu hakkında bilgi

Adam otu hakkında bilgi

   

Adam otu hakkında bilgi

Adamotu (kankurutan, adamkökü, abdüsselamotu, köpekelması da denir), Patlıcangiller familyasından, çok yıllık, geniş yapraklı, mavi, beyaz, kırmızımsı, çok çiçekli, otsu, gövdesiz bir bitkidir. Büyük ve etli 5 çeşit adamotu yetiştirilir. Spazm çözücü, ağrı giderici olarak ilaç yapımında kullanılır. Ülkemizde adamotu Antalya çevrelerinde büyük kaya kenarları, boş araziler, henüz ekilmemiş boş tarlalarda yetişir. Ayrıca Ege Bölgesi ve Güney Anadolu Bölgesinde de yetişmektedir. Kökünün insan yapısına benzeyen ilginç görünümü nedeniyle, eski çağlarda batıl inanışlara konu olmuştur.

Adamotu zehirli bir bitkidir. Bu sebeple dikkatli kullanılması gerekir. Adam otunun kök ve tohum kısımları topraktan çıkarıldıktan sonra güneşte kurutularak toz haline getirilerek kullanılır. Toz haline getirilen adamotu, su ile karıştırılarak içilebilir veya merhem haline getirilerek de kullanılabilir.

Adam Otunun Faydaları Nelerdir?

- Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
- Bitkinlik ve halsizliği giderir.
- Cinsel istek arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
- Spazm çözücü etkisi vardır.
- Romatizma ve egzama gibi deri hastalıklarında fayda sağlar.
- Yaraların tedavisi, astım, saman nezlesi hatta şizofren gibi birçok hastalığa fayda sağlamaktadır.
- Direnç sağlar.
- Diş ağrılarına etki eder.
- İdrar yolu yanmalarına fayda sağlar.
- Kadın hastalıkları ve rahimde oluşan hastalıklara rahim hastalıklarına da iyi gelir.
- Doğurganlık özelliğini arttırır.

Adam Otunun Zararları Nelerdir?

Kararında ve tavsiye edildiği kadar tüketilmelidir. Zehirli bir bitkidir. Fazla tüketilmesi sonucu zehirlenmeler görülebilir.

Zehirlenme görülmesi durumunda ilk olarak baş dönmesi halüsinasyon görme oluşur daha sonra deri üzerinde renk değişimi kırmızı renkli olur. Uyku hali başlar. İleri vakalarda nefeste oluşan solunum güçlüğü hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle kullanımına çok dikkat edilmelidir. Doktor tavsiyesi ve gözetimi altında kullanılmalıdır. Gebe kadınların kullanması kesinlikle yasaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna