G harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » G harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

G harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

   

G harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

G harfiyle başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? G harfi ile başlayan ülke adı yani baş harfi G ile başlayan ülkeler ve başkentleri bu sayfada derledik. İşte dünyadaki G harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

- Gabon başkenti Libreville
- Gambiya başkenti Banjul
- Gana başkenti Accra
- Gine başkenti Conakry
- Gine Bissau başkenti Bissau
- Grenada başkenti St. George"s
- Grönland başkenti Nuuk
- Guam başkenti Hagåtña
- Guatemala başkenti Guatemala City
- Guyana başkenti Georgetown
- Güney Afrika (Adlî olarak) başkenti Bloemfontein
- Güney Afrika (Resmî) başkenti Pretoria
- Güney Afrika (Yasama merkezi) başkenti Cape Town
- Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları başkenti King Edward Point
- Güney Kore başkenti Seul
- Güney Sudan başkenti Cuba
- Gürcistan başkenti Tiflis

G HARFİ İLE BAŞLAYAN ÜLKELER HAKKINDA KISA BİLGİ

Gabon
Gabon ya da resmî adıyla Gabon Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Kamerun, kuzeybatıda Ekvator Ginesi ile güney ve doğuda ise Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Gabon başkenti Libreville, resmi dili Fransızca, para birimleri ise CFA frangı, Orta Afrika CFA Frangı'dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 2,025 milyon'dur.

Gambiya
Gambiya ya da resmî adı ile Gambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan devlet. Ülke yüzölçümü açısından Afrika kıtasının anakara kısmında yer alan en küçük ülkesi konumundadır. Gambiya başkenti Banjul, para birimi Gambiya Dalasisi, resmi dili ingilizce'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 2,101 milyon'dur.

Gana
Gana ya da resmi adı ile Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi yer almaktadır. Gana başkenti Accra (Akra), para birimi Gana Cedisi, resmi dili İngilizce'dir.

Gine
Gine ya da resmî adı ile Gine Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Senegal, Mali, Fildişi Sahili, Liberya, Sierra Leone ve Gine-Bissau oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Conakry (Konakri)'dir. Ülkenin resmi dili Fransızca, para birimi Gine Frangı ve 2017 yılına göre nüfusu 12,72 milyon'dur.

Gine-Bissau
Gine Bissau ya da resmî adı ile Gine Bissau Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde bulunan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Senegal ve Gine oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Bissau'dur. Gine Bissau resmi dili Portekizce, para birimleri CFA frangı, Batı Afrika CFA Frangı'dır. Ülkenin yüzölçümü 36.125 km² olup 2017 yılına göre nüfusu 1,861 milyon'dur.

Grenada
Grenada, Karayip Denizi'nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadinler ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago'nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20 km'den biraz fazladır. Ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Grenada başkenti St. George"s, para birimi Doğu Karayip Doları'dır. 2017 yılına göre nüfusu 107.825'dir.

Grönland
Grönland; Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka'ya bağlı özerk bölge. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur. Grönland başkenti Nuuk, para birimi Danimarka kronu ve 2017 yılına göre nüfusu 56.171'dir.

Guam
Guam ya da resmî adıyla Guam Toprağı, Büyük Okyanustaki Mariana Adalarının en büyük ve en güneydeki adası. Hawaii'nin 5.000 km batısında yer alır. ABD'ye bağlı özerk toprak statüsündedir. Guam başkenti Hagåtña, para birimi ABD Doları'dır. 2017 yılına göre nüfusu 164.229'dir.

Guatemala
Guatemala Cumhuriyeti, kısaca Guatemala, Orta Amerika'da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador'la komşudur. Ayrıca doğuda Karayib Denizine, batıda Büyük Okyanus'a kıyısı vardır. Başkenti Guatemala'dır. 372 Havalimanı bulunmaktadır. Guatemala para birimi Guatemala Quetzal, resmi dili İspanyolca'dır. 2017 yılına göre nüfusu 16,91 milyon'dur.

Guyana
Guyana veya resmî adıyla Guyana Kooperatif Cumhuriyeti, Güney Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kıtanın kuzeyinde yer alan ülkenin batısında Venezuela, doğusunda Surinam, güneyinde Brezilya yer alırken; kuzey taraflarının Karayip Denizi'ne kıyısı vardır. Guyana başkenti Georgetown, resmi dili İngilizce, para birimi Guyana Doları'dır. 2017 yılına göre nüfusu 777.859'dır.

Güney Afrika
Güney Afrika Cumhuriyeti ya da daha yaygın kullanımı ile Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Svaziland ve Namibya oluştururken ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu, güney ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Güney Afrika başkentleri Cape Town, Pretoria, Bloemfontein'dir. Ülkenin para birimi Güney Afrika Randı, resmi dilleri İngilizce, Afrikaans, Zuluca, Xhosa dili, Sotho dili'dir.

Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları
Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Güney Atlantik'te bulunan Birleşik Krallık'a bağlı adalardır. Güney Georgia Falkland Adaları'nın yaklaşık 1300 km doğu-güneydoğusunda yer alır. Güney Sandwich Adaları ise Güney Georgia'nın yaklaşık 640 km güneydoğusunda bulunmaktadır. Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları başkenti King Edward Point, yüzölçümü 3.903 km²'dir. Ülkenin resmi dili İngilizce, para birimleri İngiliz Sterlini, Falkland Adaları Poundu'dur.

Güney Kore
Güney Kore, resmî adıyla Kore Cumhuriyeti bazen sırf Kore, Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nın güneyinde kalan bir devlet. Güney Kore'nin komşu devletleri batısında Çin, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore. Ülkenin başkenti Seul'dür. Güney Kore para birimi Güney Kore Wonu, 2017 yılına göre nüfusu 51,47 milyon'dur.

Güney Sudan
Güney Sudan Cumhuriyeti, Yukarı Nil nehri havzasında yer alan bir Orta Afrika ülkesidir. Doğusunda Etiyopya, kuzeyinde Sudan, güneyinde Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Uganda, batısında ise Orta Afrika Cumhuriyeti ile komşu olan ülkenin başkenti Cuba'dır. Güney Sudan resmi dili İngilizce, yüzölçümü 619.745 km² ve para birimi Güney Sudan Pound'udur. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 12,58 milyon'dur.

Gürcistan
Gürcistan Gürcüstan veya resmî adıyla Gürcistan Cumhuriyeti, Karadeniz"in doğu kıyısında, Güney Kafkasya"da yer alan ülke. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan'ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler. Gürcistan başkenti Tiflis, resmi dilleri Gürcüce, Abhazca ve para birimi Gürcistan Larisi'dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 3,717 milyon'dur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna