Acaristan nerede
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Acaristan nerede

Acaristan nerede

   

Acaristan nerede

Acaristan veya (Acara, Acarya, Acara Özerk Cumhuriyeti), Gürcistan SSC sınırları içinde 16 Temmuz 1921'de kurulan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'dir. Tekrar belirtmek gerekirse Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti veya kısaca Acara ÖSSC, Sovyetler Birliği'nde, Gürcistan Sosyalist Cumhuriyeti'nde özerk cumhuriyet'tir.

Acara Özerk Cumhuriyeti, Türkiye'nin kuzeydoğusunda, Artvin ve Ardahan illerimizin sınırında ve Gürcistan'ın batısında yer alan; tarihi, coğrafi, dini ve kültürel yakınlığımız olan, siyasi olarak garantörü olduğumuz özerk bir cumhuriyettir. Başkenti, Karadeniz kıyısında bir liman şehri olan Batum'dur. Artvin'in Hopa ilçesinde bulunan Sarp sınır kapısı Batum'a açılır. Yüzölçümü 3.000 km, nüfusu 385.000'dir. Para birimi ise Gürcistan Larisi'dir. Acaristan'ın yerli halkı (Acarlar), etnik olarak kendilerini Acar (Acar-el-i) olarak tanımlar ve bu kimlik tarih içerisinde Müslümanlıkla özdeşleşmiştir. Günlük yaşamda Gürcüce'nin farklı bir lehçesini (Acarca-Acar-ul-i) konuşurlar. Ancak Acaristan'ın yukarı kesimi, Türkçe de konuşur. Yazı ve eğitim dili Gürcüce'dir.

Batıdan Karadeniz, doğu ve kuzeyden Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Ozurget, Ahalşıh yönetim birimleri, güneyden Türkiye ile çevrilidir. Dar Karadeniz kıyı şeridinin hemen gerisinde Acara Sıradağları yükselir. Ülke topraklarının büyük bölümü dağlar ve yoğun ormanlarla (ceviz, kestane, kayın, çam) kaplıdır. İklim subtropikal, yağış oranı yüksektir. Kıyıdaki tarım alanlarında subtropikol ürünler (avokado, turunçgil, çay, tütün, üzüm, vb) yetiştirilir. 69'u kolektif, 25'i devlet, toplam 90 çiftlikte, sığır (134.000 baş), domuz (6.500), koyun-keçi (12.000) üretimi yapılır. Endüstri etkinlikleri (gemi yapım, demir-çelik, kimya, kereste, petrol arıtma), başkent Batum ve yöresinde toplanmıştır. Bakü'deki petrol yataklarından çıkarılan petrol, boru hattıyla Batum'a ulaştırılır. Elverişli iklimi, Karadeniz kıyısındaki dinlence tesisleriyle Sovyetler Birliğinin en gözde sağlık ve dinlence merkezlerinden biridir. Nüfusun % 80'ni Gürcüler, % 19'unu Ruslar, geri kalanını Müslüman Acarlar ve Ermeniler oluşturur.

TARİH

İ.Ö 6.5. yüzyıllarda. Yunan kolonicileri, Acaristan'da (Acarskaya) ticaret merkezleri kurdular. Yöre uzun yüzyıllar Roma egemenliğin kaldı. İS 800'lerden başlayarak bölgede bağımsız prenslikler kuruldu 16-17. yüzyıllarda Osmanlı yönetiminde kaldı. 18. yüzyılda Çarlık Rusyası etkileri başladı. 1879 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra kesin olarak Rusya topraklarına katıldı (1878 Berlin Antlaşması). Sovyet Devrimi sırasında, bir süre Türk işgalinde kaldı (1917-1921). Moskova Antlaşması (1921) ile Sovyetler Birliği'ne bırakıldı. 16 Temmuz 1921'de Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı özerk cumhuriyet konumu kazandı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna