B harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » B harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

B harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

   

B harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

B harfi ile başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? B harfi ile başlayan ülke adı yani baş harfi B ile başlayan ülkeler ve başkentleri bu sayfada derledik. İşte dünyadaki b harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

- Bahamalar başkenti Nassau
- Bahreyn başkenti Manama
- Bangladeş başkenti Dakka
- Barbados başkenti Bridgetown
- Batı Sahra (Gayriresmî) başkenti Layun
- Belçika başkenti Brüksel
- Belize başkenti Belmopan
- Benin (Fiilî) başkenti Cotonou
- Benin (Resmî) başkenti Porto-Novo
- Bermuda başkenti Hamilton
- Beyaz Rusya başkenti Minsk
- Bhutan başkenti Thimphu
- Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dabi
- Birleşik Krallık başkenti Londra
- Bolivya (Resmî) başkenti Sucre
- Bolivya (Siyasî) başkenti La Paz
- Bosna-Hersek başkenti Saraybosna
- Botsvana başkenti Gaborone
- Brezilya başkenti Brasília
- Britanya Virjin Adaları başkenti Road Town
- Brunei başkenti Bandar Seri Begawan
- Bulgaristan başkenti Sofya
- Burkina Faso başkenti Ouagadougou
- Burundi başkenti Bujumbura

B HARFİ İLE BAŞLAYAN ÜLKELER HAKKINDA KISA BİLGİ

Bahamalar
Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler'de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen Batı Hint Adaları'nın kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika ülkelerinden biridir. Başkenti Nassau olup resmi dili İngilizce'dir. 2017 yılına göre nüfusu 395.361'dir.

Bahreyn
Bahreyn resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn'in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. "Bahreyn" Arapça bir kelime olup "iki denizin arasında" demektir. Başkenti Manama olup resmi dili Arapça'dır. Yüzölçümü 765,3 km², para birimi Bahreyn Dinarı ve 2017 yılına göre nüfusu 1,493 milyon'dur.

Bangladeş
Bangladeş, resmî olarak Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Güney Asya'da bir ülkedir. Myanmar ile Hindistan sınır komşusudur. Bangladeş'in anlamı "Bengal'in ülkesi" olup resmî dili Bengalcedir. Nüfusun %89'u Müslüman, resmî dini İslam'dır. Geri kalan kısmı Hindu ve Budisttir. Başkenti Dakka, yüzölçümü 147.570 km²'dir. Bangladeş'in para birimi Bangladeş takası, 2017 yılına göre nüfusu 164,7 milyon'dur.

Barbados
Barbados, bağımsız bir ada ülkesidir. Kabaca 13° Kuzey ve 59° Batı da bulunur. Güney Karayipler bölgesinde uzanan ülke Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır. Amerika ülkeleri'nden biridir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Venezuela'nın yaklaşık 434 kilometre kuzey doğusundadır. Başkenti Bridgetown, para birimi Barbados Doları, 2017 yılına göre nüfus ise 285.719'dir.

Batı Sahra
Batı Sahra, Afrika kıtasının kuzeybatısında yer alan ve 1975 yılında koloni ülkesi İspanya tarafından terk edildikten sonra Fas tarafından hak iddia edilen ve günümüzde de üçte ikisini fiilen yöneten bölgedir. Başkenti Layun, Tifariti'dir. Yüzölçümü 266.000 km², resmi dili Arapça, 2019 yılına göre 513.000'dir. Para birimleri ise  Fas Dirhemi, Cezayir Dinarı, Moritanya Ugiyası, Sahrawi peseta'dır.

Belçika
Belçika, resmî adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa'da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği'ne üye ve birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²'lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 11,4 milyon kişidir. Başkenti brüksel, para birimi Euro, resmi dilleri ise Fransızca, Felemenkçe, Almanca'dır.

Belize
Belize, Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973'e kadar İngiliz Honduras'ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir. Belize'nin başkenti Belmopan, para birimi Belize Doları, 2017 yılına göre nüfusu 374.681'dir. Resmi dili ise İngilizce'dir.

Benin
Benin ya da resmî adı ile Benin Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso oluşturmakta olup, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Ülkenin başkenti Porto-Novo'dur. 2017 yılına göre nüfusu 11,18 milyon, resmi dili Fransızca olup para birimleri CFA frangı, Batı Afrika CFA Frangı'dır.

Bermuda
Bermuda, tam adıyla Bermuda Adaları, Atlas Okyanusu'nda, ABD'nin doğu ve Karayipler'in kuzey açıklarında bir takımadadır. İngiltere'nin denizaşırı topraklarından biridir. Ana ada olan Bermuda Adası dahil yedi, ana ada ile 150 küçük ada ve kayalıktan oluşur. Toplam yüzölçümü 53,3 km²'dir. başkenti Hamilton, Bermuda'dır. 2017 yılına göre nüfusu  65.441 olup para birimi Bermuda Doları'dır.

Beyaz Rusya
Beyaz Rusya, Belarus ya da resmî adıyla Beyaz Rusya Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da bulunan bir devlet. Eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Bir Slav devleti olan Belarus'un başkenti Minsk'tir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya ve güneyde Ukrayna'dır. 2017 yılına göre nüfusu 9,508 milyon, para birimi Beyaz Rusya Rublesi'dir. Resmi dilleri ise Beyaz Rusça ve Rusça'dır.

Bhutan
Bhutan, Güney Asya'da bir ülkedir. Ülkenin resmi adı Bhutan Krallığı'dır. Başkenti Thimphu'dur. Para birimi Ngultrumdur. Resmi dili Dzongka olmasına karşın halkın çoğunluğu İngilizce bilmektedir. 2017 yılına göre nüfusu 807.610'dır.

Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu'da Arap Yarımadası'nın güneydoğusunda bulunan, Umman ve Suudi Arabistan'la komşu olan ülke'dir. BAE, Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'dir. Ülkenin para birimi Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi olup 20178 yılına göre nüfusu 9,4 milyon'dur.

Birleşik Krallık
Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Avrupa'nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke. Ülkenin ismi, gerek ülke içinde, gerekse uluslararası camiada genellikle Birleşik Krallık olarak kullanılır. Birleşik Krallık başkenti Londra olup para birimi İngiliz Sterlini'dir.

Bolivya
Bolivya ya da resmî adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Sucre olup; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi diğer önemli şehirlerinden birkaçıdır. Para birimi Bolivya Bolivianosu'dur.

Bosna-Hersek
Bosna-Hersek, Balkanlar'da 51.197 km²'lik yüz ölçümü ve 2017 sayımına göre 3,507 milyon nüfusa sahip ülkedir. Boşnaklar ülkenin %50,11'ini Sırplar %30,78'ini, Hırvatlar ise %15,43'ünü oluşturur. Ülke bir bütünü oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna olup para birimi Bosna-Hersek Markı'dır. Resmi dilleri ise Hırvatça, Boşnakça ve Sırpça'dır.

Botsvana
Botsvana ya ada resmî adıyla Botsvana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesi. Ülke güney ve güneydoğu bölümünde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve ile komşu konumundadır. Botsvana başkenti Gaborone'dir. 2017 yılına göre nüfusu 2,292 milyon, para birimi Botsvana Pulası, resmi dilleri ise İngilizce ve Tsvana dili'dir.

Brezilya
Brezilya ya da resmî adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti, Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası'dır. Başkenti Brasília, para birimi Brezilya Reali'dir. 2017 yılına göre nüfusu 209,3 milyon olup resmi dili Portekizce'dir.

Britanya Virjin Adaları
Britanya Virjin Adaları, Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık'a bağlı adalar topluluğudur. Virjin Takımadaları'nda, Amerikan ve İspanyol Virjin Adalarının dışında kalan adalar topluluğudur. Başkenti Road Town olup para birimi ABD Doları'dır.

Brunei
Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti, Brunei Darü's-Selam Devleti Güneydoğu Asya'da Borneo adasında yer alan sultanlık. Ülkenin tek komşusu Malezya'dır. Başkenti Bandar Seri Begavan'dır. İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmi dili ise Malayca'dır. Yüzölçümü 5.765 km²'dir. 2017 yılına göre nüfusu 428.697 olup para birimi Brunei Doları'dır.

Bulgaristan
Bulgaristan, resmî adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti, Balkanlar'da yer alan ülkedir. Batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Bulgaristan başkenti Sofa, para birimi Bulgar Levası'dır. 2017 yılına göre nüfusu 7,102 milyon'dur.

Burkina Faso
Burkina Faso, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili oluşturmaktadır. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Yukarı Volta adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur. Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou, para birimleri CFA frangı ve Batı Afrika CFA Frangı'dır. 2017 yılına göre nüfusu 19,19 milyon olup resmi dili Fransızca'dır.

Burundi
Burundi ya da resmî adı ile Burundi Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Ruanda, Tanzanya ve büyük bir kısmı Tanganika Gölü ile olmak üzere Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Bujumbura'dır. 2017 yılına göre nüfusu 10,86 milyon, para birimi Burundi Frangı, resmi dilleri ise Fransızca, İngilizce ve Rundice'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna