A harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » A harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

A harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

   

A harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

A harfi ile başlayan ülkeler hangileridir ve başkentleri neresidir? A harfi ile başlayan ülke adı yani baş harfi A ile başlayan ülkeler ve başkentleri bu sayfada derledik. İşte dünyadaki a harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

- ABD Virjin Adaları başkenti Charlotte Amalie
- ABD Amerika Birleşik Devletleri başkenti Washington, D.C.
- Afganistan başkenti Babil
- Åland başkenti Mariehamn
- Almanya başkenti Berlin
- Amerikan Samoası başkenti Pago Pago
- Andorra başkenti Andorra la Vella
- Angola başkenti Luanda
- Anguilla başkenti The Valley
- Antigua ve Barbuda başkenti St. John's
- Arjantin başkenti Buenos Aires
- Arnavutluk başkenti Tiran
- Aruba başkenti Oranjestad
- Avustralya başkenti Canberra
- Avusturya başkenti Viyana
- Azerbaycan başkenti Bakü

A HARFİ İLE BAŞLAYAN ÜLKELER HAKKINDA KISA BİLGİ

ABD Virjin Adaları
ABD Virjin Adaları Karayip Denizinde bulunan ABD'ye bağlı adalar topluluğudur. 2017 yılına göre nüfusu 107.268'dir. Başkenti Charlotte Amalie'dir.

Amerika Birleşik Devletleri
Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu, Kuzey Amerika'nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu'nun arasında bulunmaktadır. Bu ülkenin vatandaşlarına Amerikalı veya Amerikan denir. Başkenti Washington, D.C.'dir. 2017 yılına göre nüfusu 325,7 milyon'dur.

Afganistan
Afganistan, resmî adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti Orta Asya'da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Orta Asya'da bulunur; ama etnik ve kültürel bağlarından dolayı bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu'da kabul edilir. başkenti Kabil'dir. 2017 yılına göre nüfusu 35,53 milyon'dur.

Åland
Åland, Güneybatı Finlandiya'da Ahvenanmaa Özerk Bölgesi'ni oluşturan takımadalar. Botni Körfezi girişinde, Aland Denizi'nin doğusunda, İsveç kıyılarının 25 mil açığındadır. Yalnızca 80 ada üzerinde yerleşme vardır; bunun dışında 6 bin ada ıssızdır. Alçak kayalıklarla birlikte yüzölçümü 1.481 km²dir. Başkenti Mariehamn, 2017 yılına göre nüfusu 29.489 olup para birimi Euro, resmi dili ise İsveççe'dir.

Almanya
Almanya ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Başkenti Berlin, 2017 yılına göre nüfusu 82,79 milyon'dur.

Amerikan Samoası
Amerikan Samoası, Güney Pasifik Okyanusu kesiminde konuşlanmış bir ada ülkesidir. En büyük ve gelişmiş adası Tutuila adasıdır. Amerikan Samoası, Amerikalıların bu bölgeyi ve halkını dünyaya açmak için Mikronezya, Filipinler, Guam, Marshall adalarıyla birlikte yayılmacılıkta kullandığını söyleyebiliriz. Başkenti Pago Pago, 2017 yılına göre nüfusu 55.641 olup resmi dilleri İngilizce ve Samoaca'dır.

Andorra
Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa'da, Pirene Dağları'nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir. Başkenti Andorra la Vella, 2017 yılına göre nüfusu 76.965 olup para birimi Euro'dur.

Angola
Angola ya da resmî adı ile Angola Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneybatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Başkenti Luanda, 2017 yılına göre nüfusu 29,78 milyon'dur. Angola resmi dili Portekizce olup para birimi Angola Kwanzası'dır.

Anguilla
Anguilla, Karayipler'de bulunan bir Britanya Denizaşırı Toprakları ülkesidir. Küçük Antiller'deki Rüzgâraltı Adaları'nın en kuzeyinde bulunan ada devleti, Porto Riko ve Virgin Adaları'nın doğusunda ve Saint Martin'in tam olarak kuzeyindedir. Başkenti The Valley, 2016 yılına göre nüfusu 14.764 olup para birimi Doğu Karayip Doları'dır.

Antigua ve Barbuda
Antigua ve Barbuda; Karayip Denizi'nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi. Ülkeye adını veren iki büyük ada ve çeşitli adacıklardan meydana gelir. Başkenti, Antigua adasındaki St. John's'tur. 2017 yılına göre nüfusu 102.012 olup para birimi Doğu Karayip Doları'dır.

Arjantin
Arjantin Cumhuriyeti 34° 36' Güney enlemleri ve 58° 27' Batı boylamları arasında, Güney Amerika Kıtası'nda yer alan bir ülkedir. Başkenti Buenos Aires'dir. Arjantin'in toplam yüzölçümü 2.791.810 km² olup Türkiye'den yaklaşık 3,5 kat büyüktür. Nüfusu ise 2007 yılı nüfus sayımı rakamlarıyla 44,27 milyon olup resmi dili İspanyolca'dır.

Arnavutluk
Arnavutluk, resmî adı Arnavutluk Cumhuriyeti, Güneydoğu Avrupa'da bir ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya ve güneyinde Yunanistan'dır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı vardır. Başkenti Tiran, 2017 yılına göre nüfusu 2,873 milyon olup para birimi Arnavutluk Leki'dir.

Aruba
Aruba, Karayip Denizi'nin güneyinde, Küçük Antiller'in yaklaşık 1,600 kilometre batısında ve Venezuela'nın 29 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada. Kuzeybatı ile güneydoğu ucu arası 32 kilometre, en geniş noktası ise 10 kilometre uzunluğundadır. Bonaire ve Curaçao ile birlikte ABC Adaları olarak adlandırılmaktadır. Başkenti Oranjestad, 2017 yılına göre nüfusu 105.264 olup para birimi Aruba Florini'dir.

Avustralya
Avustralya, ya da resmî adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Başkenti Canberra, yüz ölçümü 7.692.000 km²'dir. 2017 yılına göre nüfusu 24,6 milyon olup resmi dili İngilizce'dir. Para birimi ise Avustralya Doları'dır.

Avusturya
Avusturya ya da resmî adıyla Avusturya Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur. Başkenti Viyana, resmi dili Almanca, Macarca, Slovence'dir. 2017 yılına göre nüfusu 8,773 milyon olup para birimi Euro'dur.

Azerbaycan
Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir. Başkenti Bakü olup para birimi Azerbaycan Manatı'dır. 2017 yılına göre nüfusu 9,862 milyon'dur. Resmi dili ise Azerice'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna