Abydos nerede, hangi ülkede yer alıyor
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Abydos nerede, hangi ülkede yer alıyor

Abydos nerede, hangi ülkede yer alıyor

   

Abydos nerede, hangi ülkede yer alıyor

Abidos (Abydos) nerededir yani hangi ülkededir? İşte Abydos kentinin tarihçesi, tapınakları, özellikleri, tarihi eserleri hakkında bilgi.

Abidos (Abydos), Antik Mısır'ın en eski kentlerinden biri ve Yukarı Mısır'ın 22 bölgesinden biri olan Ta-wer bölgesinin de başkentidir. Nil nehrinin 11 km. batısında, Kahire'nin güneyinde, bugünkü el-Arabat el-Mafduna kasabası yakınındadır.

Abidos adı, kentin eski Mısırca'daki adı olan Abdju adından gelmiştir ve "kutsal emanetlerin veya sembollerin tepesi" anlamına gelmektedir.

Abydos, Yukarı Mısır'da hüküm süren I. Sülale döneminde VIII. Nom'un başkentiydi. Söylenilenlere göre Yeraltı Tanrısı Osiris'in başı buraya gömülüydü. Kentin önemi, 5. Sülale döneminde Osiris kültünün gelişmesiyle arttı. Khenti-Amentiu Tapınağı'nın yerine yaptırılan ünlü Osiris Tapınağı, 6. Sülale'den I. Pepi'nin buyruğuyla baştan başa yenilendi ve 12. Sülale'den gelen firavunlarca da büyük ölçüde genişletildi. 18. Sülale'den I. Ahmosis küçük bir tapınak, III. Thutmosis ise çok daha geniş bir tapınak yaptırdı, Thutmosis, tapınağını granit bir geçit aracılığıyla mezarlıkla birleştirdi, III. Ahmosis Tapınağı'nı bir kez daha yeniden yaptırarak içine tek parça bir sunak yerleştirdi.

Abydos'ta I.- 30. Sülaleler'den gelen firavunların (yaklaşık İÖ 3100-341) mezarları vardır. Dinine bağlı Mısırlılarca Abydos hac yeri olarak kabul edildi ve Osiris'in mezarı yakınlarında üzerinde ölünün adı, unvanları ve tanrıya ettiği dualar yazılı binlerce mezar taşı buldu. Abydos'ta bazı firavunların mezar anıtlar da vardır. I. Seti tapınağı bunların en güzelidir. Kutsal yerler krala ve Mısır'ın başlıca tanrıları olan Osiris, İsis, Horus, Sokoris ve Nefertum'a adanmıştır. Galerilerde Seti ve oğlu Ramses'in kabartmaları görülür. Bu küçük tapınağın yanında II. Ramses'in tapınağı yükselir. Tapınağın arkasında I. Seti tarafından yaptırılan ve Osireion adıyla bilinen yapı firavunun mezarı olabilir. Firavun Mermeptah döneminde tamamlanan yapı, bir su kanalıyla çevrelenmiş 10 tek parça sütunlu bir merkez platformla yerin altında kemerli bir holü içerir. II. Ramses'in babası II. Seti'nin (İÖ 1303-1290) tapınağında bulunan Abydos tabletlerinde, Menes'ten başlayarak hüküm süren tüm Mısır firavunlarının adları yazılıdır. Osiris Tapınağı'nda ele geçen benzeri bir eser de British Museum'da bulunmaktadır. Bu yazıtlar Mısır firavunlarının hüküm sürdükleri tarihleri kronolojik olarak belirttiğinden önem taşırlar.

Yazıtlardan 12. Sülale döneminden başlayarak Osiris'in ölüp yeniden dirilmesiyle ilgili gösteriler ve gizli törenler yapıldığı da anlaşılmaktadır. Tapınakların çevresinde yalnızca Mısırlılara değil, tarihöncesinden Roma çağına kadar değişik tarihlerden kalma mezarlıklar da vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna