İstihare nedir nasıl yapılır
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » İstihare nedir nasıl yapılır

İstihare nedir nasıl yapılır

   

İstihare nedir nasıl yapılır

İstihare nedir ve istihare nasıl yatılır? İşte İstihare namazı nasıl kılınır, İstihare duası, İstihare namazı kılınışı ve İstihare namazı hakkında detaylı bilgi...

İstihare; bir işin hayırlı olup olmayacağı husûsunda teşebbüse geçmeden önce, namaz kılıp duâ ettikten sonra rüyâya yatma anlamına gelmektedir. İstihare namazı mendubdur yani sevilen, yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen iştir. Bir kimse yapılması düşünülen bir işin hayırlı olup olmayacağının rüyada kendisine bildirilmesi maksadıyla yatmadan önce iki rekât namaz kılar. Buna istihare namazı denir. İstihare “hayırlı olanı istemek” anlamına gelir.

İnsanlar hayatta bazen kararsız kalır ve ne yapacaklarını bilemezler. İşte bu durumlarda Allah'a sığınmak ve dualar etmek gerekmektedir. Namaz insanın kalbinin rahatlaması ve içine huzur dolmasını sağlar. İşte bunun için namaz farz namazlarının dışında da namaz kılmak gerekir. Farz namazlarının dışında ise; düşüncelerimiz  yada ileri de hangi iş daha çok hayırlı olacak gibi çelişkili durumlar için İstihare Namazı vardır.

İstihare namazı, bir kişinin veya işin hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alınarak kılınan 2 rekat namazdır. Namaz kılındıktan sonra istihare duasını okuyup kimseyle konuşmayarak sağ tarafına yatıp istediği şeyi düşünerek uyumalıdır. Bir işe başlayacağınız veya bir işten ayrılacağınız zaman istihare duasını okuyup  Allah'ım istediğim düşündüğüm şey dünya ve ahiretim için hayırlı ise bunu mübarek eyle denilmelidir.

İstihare Namazı nasıl kılınır?

Namazı kılmak için öncelikle abdest alınır, daha sonra ”Niyet Ettim Allah rızası için İstihare Namazını kılmaya” diyerek başlanmalı.

Namazın birinci rekatında Fatiha'dan sonra “Kafirun” suresini, ikinci rekatta Fatiha'dan sonra “İhlas” suresini okur.

Oturuşta ise diğer namazlarda olduğu gibi : Ettehiyyâtü, Allâhümme Salli, Allâhümme Barik, Rabbenâ duaları okunur.

Namazın peşinden istihare duasını okuyup abdestli olarak kıbleye yönelir ve yatar. Birinci gece sonuç alamazsa, istihare namazına yedi gece devam edilir. İstihare namazı kılmak mümkün değilse sadece duasını okumakla yetinilir. Peygamberimizin öğrettiği istihare duası şöyledir:

İstihare duası arapça yazılışı

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ ﴿١﴾ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ﴿٢﴾ اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ -وَيُسَمِّي حَاجَتَهُ- خَيْرٌ ليِ فيِ دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ ﴿٣﴾ فَاقْدُرْهُ ليِ وَيَسِّرْهُ ليِ ثُمَّ بَارِكْ ليِ فِيهِ ﴿٤﴾ وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ ليِ فيِ دِينيِ وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاصْرِفْهُ عَنيِّ وَاصْرِفْنيِ عَنْهُ وَاقْدُرْ لِيَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنيِ بِهِ﴿

İstihare duası okunuşu;
“Allâhumme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es'eluke min fadlike'l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta'lemu ve lâ a'lemu ve ente allâmu'l guyûb. Allâhumme inkunte ta'lemu enne hâza'l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta'lemu enne hâza'l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f'asrifhu anni va'srifni anhu ve'kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih.”

İstihare duası anlamı;
“Allah'ım yapmayı düşündüğüm şu işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olduğunu bana ilminle kolaylaştır. Kudretinle senden güç istiyorum. Senin devasa fazlından hibe buyurmanı dilerim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen herşeyi çok iyi bilensin, Allah'ım. Eğer bu iş (hangi iş için istihare yapılmışsa burada belirtilir) benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Yok eğer benim dinim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!”

İstiharenin sonucunda kalbine ilk doğan duyguya göre hareket edilir. İnsanın içine ferahlık ve genişlik gelirse o işi yapması, sıkıntı ve darlık gelirse düşünülen işin yapılmaması hayırlı olur. Ayrıca rüyada beyaz ve yeşil görürse o işin hayırlı olmasına, siyah ve kırmızı görürse şer olduğuna işaret olabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna