Ebu Simbel tapınağı hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ebu Simbel tapınağı hakkında bilgi

Ebu Simbel tapınağı hakkında bilgi

   

Ebu Simbel tapınağı hakkında bilgi

Abu Simbel tapınağı nerede? İşte Ebu Simbel Tapınağının içinde neler bulunur, tarihçesi, fotoğrafları, özellikleri ve Ebu Simbel tapınağının taşınması hakkında bilgi.

Ebu Simbel Kaya Tapınağı; Mısır'da, Nil Irmağı'nın batı kıyısında, Kahire'nin 1.227 km uzağında Asvan'da Firavun II. Ramses'in (İÖ 1290-1224) İÖ 1250 dolaylarında yaptırdığı üç tapınaktır.

Tapınaklar ırmağın kıyısında kumtaşından sarp kayalıklara oyulmuştur. En büyüklerini 1812'de J. Burckhard buldu, 1817'de G. B. Belzoni kazdı. Merkez kapının iki yanında kral ailesinin soylularını betimleyen ikişer ikişer simetrik düzende yerleştirilmiş dört büyük heykelin yanı sıra kraliçenin, oğullarının ve kızlarının daha küçük boyutlarda yapılmış heykelleri vardır. Güneş tanrıları Amon-Ra ile Ra-Horakhte'ye adanan tapınağın önyüzü doğuya baktığından, sabahın erken saatlerinde güneşin ışıkları içerdeki kült heykellerini aydınlatır. Tapınakta dinsel betimlerin yanı sıra Kadeş Savaşı"nı işleyen sahneler de vardır. İÖ 6. yüzyıla tarihlenen grafittolar, alfabenin başlangıç tarihi açısından ve bu dönemde Mısır Ordusu'nda Yunanlı tüccarların da askerlik yaptıklarını kanıtladığından önemli birer belge niteliği taşır. İkinci tapınak birincinin hemen güneyinde yer alır; bir ön oda ile kesme taştan yapılmış bir arka odayı içerir. İç duvarlarında bulunan resimlerden burasının bir hazine dairesi olduğu anlaşılmaktadır. Üçüncü tapınak ötekilerden derince bir vadiyle ayrılmış ve Hathora adanmıştır. Önyüzünde Ramses'in ve eşi Nefertari'nin betimlendiği altı heykel vardır.

1960'larda UNESCO, Ebu Simbel'deki bu tapınakları Asvan Barajı'nın yükselen sularının altında kalmaktan kurtarmak için kurtarma projesi kapsamına aldı, projenin gerçekleştirilmesine 51 ulus para ve emek yönünden katkıda bulundu. Kurtarma çalışmaları sonunda, tapınaklar 950 kadar parçaya ayrıldıktan sonra bu parçalar ırmak kenarının 180 m uzağında bir yerde yeniden birleştirildi ve çalışmalar 1966'da tamamlandı.

Ebu Simbel Tapınağı taşınması

Dev Ebu Simbel tapınakları Güney Mısır'da Nil Nehri'nin kıyılarında bulunuyor. 1960'larda Nil'e yapılmak istenen bir baraj yüzünden (Asvan Barajı) yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bu yüzden Mısır hükûmeti Birleşmiş Milletlerden yardım istedi. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu tam 51 ülke yardıma koştu. Geçmişin izlerini taşıyan bu eserler o kadar önemliydi ki, dünya ilk defa tek yürek olmuştu. Barajın yapılma sebebi; Mısır'ın enerjisinin yüzde ellisini karşılayacak olmasıydı. Çünkü Mısır için Nil tek su kaynağıydı. Ayrıca baraj; tarım ve ekonominin canlanmasını sağlayacaktı.

Ebu Simbel'deki tapınaklar kompleksi, Nil Nehri'nin taşmasıyla anıtların sular altında kalmasını önlemek için önce blok blok parçalara ayrıldı, ardından daha yüksek bir zeminde yeniden inşa edildi ve dünyanın en karmaşık bu arkeolojik çalışması, günümüzden 50 yıl önce tam bugünlerde tamamlandı.

Sudan sınırına yakın Güney Mısır'da Nubya'daki Ebu Simbel tapınak kompleksinin Nil'in sularının altında kalmasını önlemek için, 20 devasa taş anıt, UNESCO liderliğinde yürütülen bu anıtsal proje ile taşındı. Proje, 1000 kişinin yer aldığı sekiz yıllık uluslararası bir çalışmanın ardından 22 Eylül 1968'de resmen sona erdi.

Ebu Simbel Tapınağının Kurtarılması

1960 yılında UNESCO, iki tapınağı kurtarmak için bir çağrı başlatır ve uluslararası yüklenicilere bir çözüm önerisinde bulunur. Sonunda, bir İsveç-Mısır ortak önerisi seçilir ve geçici baraj inşaatı 1 Nisan 1964'te başlar. İki Abu Simbel tapınağı “her biri 20-30 ton civarında 1.035 blok halinde parçalara ayrıldı” ve oturmuş vaziyette dört devasa II. Ramses heykeli ve ayakta duran diğer altı tanesi bloklar halinde kesilir. En son Dawn.com makalesine göre “krikolar, maçunalar ve güçlü vinçler, dev kaya kütlelerini tepelik bölgenin üzerine, orijinal yerlerinden 64 metre kadar yükseğe kaldırdılar” ve “iki tapınağı aslına uygun olarak tekrar kurmak için bir araya getirildiler”.

Bloklar daha yüksekte birleştirildikten sonra, Nil'in karşısına koruyucu bariyer olarak yapay tepeler oluşturuldu ve dört uzun yıl boyunca, yaklaşık 1000 uzman inşaat ustası, adım adım ilerleyerek 36 milyon dolar bütçeli bu projeyi 22 Eylül 1968'de tamamladılar. Orijinal site Nasır baraj gölünün suları altında kalmış oldu, UNESCO Genel Müdürü Rene Maheu gazetecilere verdiği demeçte, “Ebu Simbel tapınaklarındaki sanat ve tarih hazinelerini kurtarmak için elliden fazla ülkenin,  güçlerini birleştirdiği benzersiz bir çalışma oldu” dedi.

UNESCO genel müdürü Amadou Mahtar M'Bow, Nubya anıtlarını kurtarmak için seferber edilen “yetenek, enerji, deneyim ve sermayenin bu kadar zengin oluşunu” övdü. “Belki de, Mısır'ın bir kısmı  günümüzde gözlerimizin önünde yitip gitmiş olan kutsal sanatı, şimdiye kadar, Nubya'da olduğu gibi zamana meydan okumamıştı” diyor Dawn'ın son makalesinde.

Ebu Simbel Tapınağı Fotoğrafları

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 2

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 4

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 5

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 6

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 7

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 8

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 9

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 10

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 11

Abu Simbel tapınağı fotoğrafları 12

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna