Abidjan şehri hangi ülkede
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Abidjan şehri hangi ülkede

Abidjan şehri hangi ülkede

   

Abidjan şehri hangi ülkede

Abidjan; Batı Afrika'da, Fildişi Sahili Cumhuriyeti'nin en büyük kentidir. Tekrar belirtmek gerekirse Abidjan, Fildişi Sahili'nin en büyük şehri ve eski başkentidir. Batı Afrika'nın Paris'i olarak bilinir. 2014 yılına göre nüfusu 4,395 milyon'dur ve 2.119 km² alana sahiptir. Abidjan'ın resmi dili Fransızca'dır. şehirde konuşulan yerel dil ise Ebrié'dir. Abidjan nüfusunun büyük bir kısmı tarafından halen kullanılan ve anlaşılan bir başka dil ise, tarihi Dioula dilidir.

Abidjan; Gana'nın başkenti Accra'nın 621 km batısında, Liberya'nın başkenti Monrovia'nın 1.191 km güneybatısında; Ebru lagünü üzerinde kurulu olan kent, aynı zamanda ülkenin başlıca limanı ve ticaret merkezidir. Kahve, kakao, tahıl, muz, ananas dışsatımı liman kanalıyla gerçekleştirilir. Burkina Faso (eski Yukarı Volta) ile demiryolu bağlantısı; düzenli olarak iç ve dış hat uçuşları vardır. Konserve, dokuma, kereste, oymacılık, kimyasal ürünler, elmas işlemeciliği, başlıca endüstri dallarıdır. Kültür ve sanat etkinlikleri de yoğundur. Abidjan Üniversitesi, Bilim Teknik Araştırma Enstitüsü, teknik okullar, Fildişi Kıyısı Ulusal Müzesi, Ulusal Kitaplık, vb.

Abidjan Tarih
Fransız etkisinin başladığı 1920'ye kadar küçük bir köy görünümündeyken 1934'te sömürge yönetiminin merkezi oldu. 1950'de Vridi Kanalı'nın açılmasıyla kurulan limanın, ticaret açısından önemi arttı. Bağımsızlığın kazanıldığı 1960'tan l984'e kadar ülkeye başkentlik yaptı.

Nasıl gidilir?
Türk Hava Yolları (THY) İstanbul-Abidjan arasında haftada dört sefer yapıyor. Aralık ayından mayısa kadar da kurak mevsim, en uygun zaman.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna