Abide i Hürriyet anıtı hangi dönem dikildi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Abide i Hürriyet anıtı hangi dönem dikildi

Abide i Hürriyet anıtı hangi dönem dikildi

   

Abide i Hürriyet anıtı hangi dönem dikildi

Abide i Hürriyet anıtı nedir, Abide i Hürriyet anıtı nerede ve Abide i Hürriyet anıtı ne zaman dikildi? İşte Hürriyet anıtı hakkında tüm detaylar.

Abide i Hürriyet Anıtı diğer adıyla Hürriyet-i Ebediye Abidesi, siyasal yaşamımızda önemli yeri olan 31 Mart Olayı (yeni takvimde 13 Nisan 1909) sonucu şehit olanlar için İstanbul'un Şişli semtinde Hürriyet-i Ebediye Tepesi'ne dikilmiş anıttır. Türkiye'de yapılmış ilk ulusal anıttır. Bunlara hürriyet şehidi denildiği için anıtın adı da Hürriyet Âbidesi olmuştur.

İkinci Meşrutiyet'in (23 Temmuz 1908) getirdiği yenileşme hareketlerine ve biçimsel de olsa özgürlüklere karşı, gerici çevrelerin, özellikle Derviş Vahdeti'nin Volkan gazetesindeki yazılarıyla artan tepkiler 31 Mart 1909 (13 Nisan) günü bir ayaklanmaya dönüştü. Karışıklarda kan dökülmesi sonucu Selanik'te hazırlanan Mustafa Kemal'in de görevli bulunduğu Hareket Ordusu Mahmut Şevket Paşa'nın komutasında Yeşilköy'de karargâh kurarak 14 Nisan 1909 (27 Nisan) günü asilerin egemen olduğu kente karşı yürüyüşe geçti. Bu çatışmalarda şehit olan subay ve erlerle ayaklanmanın başladığı ve kentin asiler elinde kaldığı günlerde şehit olan subay ve erlerin anılarını yüceltmek için projesi Mimar Muzaffer Bey'in olan örme taştan, dış görünüşü top namlusunu andıran anıt yaptırıldı. Kaidesinin üç köşesinde merdivenlerle genişce bir platforma çıkılır. Çiçek motifleriyle süslü kesik piramit şeklinde asıl kaidenin üç yüzünde burada yatan 70 kişinin isimleri yazılıdır. Bu kaidenin üstünde istalaktitli bir mermer çember onun da üstünde örme taştan top namlusu bulunmaktadır.

Âbidenin içine, doğu tarafındaki yüzü önündeki kemerli kapıdan girilir. Bu kapının üzerinde “Makber-i Şüheda-ı Hürriyet” kitabesi vardır. Anıtın ağırlığı üç kalın fil ayağı ve bunlar arasına atılmış üç kemer üzerine oturtulmuştur. Mermer plaklar üzerine hakkedilmiş (yontularak yazılmış) olan yazılar, Mızıka-i Hümayun İmam-ı Hacı Hasan Sabri Efendinin eseridir.
71 özgürlük şehidinin kemikleri 23 Temmuz 1911 günü Enver Paşa'nın da katıldığı büyük bir örenle buraya taşındı. 29 Mayıs 1913'de bir politik cinayete kurban giden Mahmut Şevket Paşa da buraya gömüldü. Ayrıca Almanya'da bir Ermeni'nin öldürdüğü eski sadrazamlardan Talat Paşa'nın (1921) kemikleri 1931'de, Taifte 1884'de ölen Mithat Paşa'nın kemikleri 1951'de Türkiye'ye getirilerek buraya gömüldü. 1956'da ölen İttihat Terakki Fırkası Genel Sekreteri Mithat Şükrü Bleda' nın da mezarı buradadır. Mezarı Türkmenistan'da bulunan Enver Paşa'nın kemikleri de 1996'da getirilerek burada yapılan bir türbeye gömüldü.

Âbide-i Hürriyet Adres: Gürsel Mahallesi, Bahçeler Cd. No:22, 34400 Kağıthane/İstanbul

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna