Abhazya Özerk Cumhuriyeti hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Abhazya Özerk Cumhuriyeti hakkında bilgi

Abhazya Özerk Cumhuriyeti hakkında bilgi

   

Abhazya Özerk Cumhuriyeti hakkında bilgi

Abhazya Cumhuriyeti nerede ve Abhazya Cumhuriyeti bayrağı nedir? İşte Abhazya Cumhuriyeti dini, dili, konumu, nüfusu, özellikleri, ekonomisi, tarihçesi hakkında bilgi.

Abhazya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği'nde, Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde özerk cumhuriyet'tir. Tekrar belirtmek gerekirse; Abhazya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti veya kısaca Abhazya ÖSSC, Gürcistan SSC'ye bağlı 1931'den 1990'a kadar varlığını sürdürmüş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'dir.

Abhazya Özerk Cumhuriyeti yüzölçümü 8.600 km², nüfusu 2015 yılına göre 243.206 olup, dini Hristiyan ve Müslüman'lıktır. Para birimi; Rus Rublesi, Gürcistan Larisi, Abhazya Apsarı, resmi dilleri ise Rusça, Abhazca, Gürcüce'dir. Başkenti Sohum Kuzeybatı Gürcistan'da, Kafkas Dağları'nın batı ucunda, Karadeniz kıyısında yer alan cumhuriyet toprakları, genelde dağlık ve engebeli yapıdadır. 200 km boyunca dar bir şerit biçiminde uzanan ülke topraklarının genişliği kuzeyde 3-5 km, ortada 40-50 km, güneye doğru 15-20 km'yi bulur. Güneyde verimli topraklardan oluşan bir ova yer alır. Sürekli karlarla kaplı Gargı (3.000 m) ve Kadar, (3.700 m) dağları ülkenin önemli yükseklikleridir. Tarım (56 devlet, 89 kolektif çiftlikte, tahıl, çay, tütün, üzüm, turunçgiller) hayvancılık (sığır, domuz, koyun, keçi), hafif endüstri (yapı gereçleri, besin, kereste) başlıca ekonomi etkinlikleridir. Galisga Irmağı Abhazya Cumhuriyeti bayrağıçevresinde yüksek nitelikli kömür madenleri, ünlü Cardiff kömürüyle eş düzeyde kabul edilir. Bzıb ve Gumısti ırmak bölgelerinde kurşun, bakır, gümüş ve kömür madenlerine rastlanır. Hidroelektrik enerji kaynaklarınldan geniş ölçüde yararlanılır. 105 çeşit ağaç içeren ormanlar ülkenin ilginç özelliğidir. Nüfusun % 17'sini Abhazlar, % 44'ünü Gürcüler, % 15' ini Ruslar oluşturur. Karadeniz kıyılarında, Sohum, Gagra, Ahali, Antoni, vb sağlık merv kezleri vardır.

ABHAZYA CUMHURİYETİ TARİHİ

Abhazların kökenine eski Yunan ve Roma tarihlerinde de rastlanır, Bizans ve Selçuklu tarihçileri Abhazlardan Ahasgi. Abazza diye söz ederler, 16. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılan Abhazya, 1810 da Rusya'nın koruması altına girdi. 1830'larda 400-500.000 Abhaza, Çarlık Rusyası'nın baskısından kurtulmak için Türkiye'ye göç etti. Genelde Hıristiyan olan Abhazların Müslümanlarına Abaza denir. Abhazca adı verilen kendilerine özgü, sesletimi güç bir dil konuşan Ab-hazlann fizik yapıları Dağıstanlıları andırır. Ancak kültürel açıdan Çcrkezlerin etkisinde kalmışlardır.

Rusya, 1801-1864 arasında bütün Gürcistan'ı ele geçirdi. Bolşevik Devrimi'nden sonra Abhazya, 1921'de Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adı altında bağımsız bir Sovyet Cumhuriyeti oldu.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği Konseyi gibi uluslararası örgütler Abhazya'yı Gürcistan'ın bir parçası olarak tanımaktadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna