Ahu Dutun (Rubus ideaus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Ahu Dutun (Rubus ideaus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ahu Dutun (Rubus ideaus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Ahu Dutun (Rubus ideaus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gülgillerden bir çalıdır. İlmi adı “rubus ideaus”tur. Ağaç Çileği, Dağ Çileği de denir. Meyvası sarımtırak beyaz portakal renginde ve gayet güzel kokuludur. Yapraklarını yazın toplayıp kurutmak lâzımdır, meyveleri Temmuz, Ağustos aylarında olgunlaşır. Meyvenin terkibinde Limon ve Elma ekşileri vardır. Kokusu, havi olduğu güzel bir esanstan dolayıdır.

Ahu dutundan yapılan reçel ve şuruplar lezzet bakımından çok makbuldürler. Bunlar vücuda çok ferahlık verirler. Çiçeği, hastaları terletme hassası mevcut olduğu için romatizma, nikris ve ateşli hastalıklarda büyük faydası vardır.

Göz nezlelerinde 50-80 gram çiçek bir litre suda kaynatılıp gözlere ılık ılık banyo yapılırsa iltihabı giderir. Dişetlerinde, boğaz ve bademciklerde meydana gelen iltihaplarda yine bu su ile, ılık olarak gargara yapılırsa büyük istifade temin edilir. Bu güzel meyve, taze ve olgun zamanında bol bol yenirse vücuttaki zehirli maddeleri dışarıya atar, kanı temizler. Vücuda kuvvet ve çeviklik verir. İdrarı açıcı, yumuşatıcı ve ferahlatıcıdır. Kaynatılıp boğaz ağrılarında gargara yapılır. Sirkesi yapılıp şurubu içilir.

500 gr. ağaç çileğine 875 gr. su konulup kaynatılmak suretiyle şurubu elde edilir. 250 gr. sirkeye 300 gr. çileği koyup 10 gün bırakılır ve ondan sonra süzülerek sirkesi elde edilir. 40 gr. ağaç çileği 1 litre suda kaynatılıp soğuduktan sona süzülürse boğaz ve bademcik iltihaplarında gargara edilir. Göz iltihaplan varsa göz, bununla banyo yapılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna