Aare nehri nerede
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Aare nehri nerede

Aare nehri nerede

   

Aare nehri nerede

Aar ya da Aare nehri, İsviçre'nin en uzun ırmağıdır. Uzunluğu 295 km, akaçlama havzası 17.600 kilometre kare, rejimi Alp tipidir. Bern Alpleri'nin Jungfrau Bölgesi'nden doğar, Almanya sınırında, Koblenz yakınlarında Rhine'e (Ren) katılır. Bern, Lüzern ve Zürih gibi önemli kentlerden geçen ırmağın, İsviçre'nin ekonomik ve toplumsal yapısına katkısı büyüktür. Grimsel, Brienz ve Thun Gölleri'nden geçen yukarı Aar'ın üzerinde çok sayıda hidroelektrik santralı kuruludur. Emmen, Reuss, Limmet, Lutschine, Kader ve Şarine başlıca kollarıdır.

Bern Alplerinin kar ve buzları, Jura dağının da bol yağmurları ile sürekli beslenen Aare nehri, suları bakımından da oldukça bereketlidir. Doğduğu yerden ulaştığı yere kadar pek çok göle çıkıp girdiği için de rejimi oldukça düzgündür.

Ortaçağ'dan beri önemli bir sınır ve kullanımı bakımından da oldukça işlevli görünün Aare Nehri, o zamanlarda Hristiyan Bungundililer ve Alemanni kavimi arasında bir sınır görevi görmüş. Zamanla Bern şehrinin kurulması ile birlikte de nehrin kaderi tamamen değişmiş ve hakimiyet alanları da giderek büyümüş. İlk zamanlar kereste taşımacılığı yapılan nehir üzerinde zamanla elektrik santralleri yapılmaya başlandı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna